Dostávají zaplaceno za to, aby napadli jejich vlastní bezpečnostní systém. Práce snů jako z akčního filmu
Vidíte to často v akčních filmech. Mladí i starší lidé se nabourají do bezpečnostního systému a jsou za to pronásledováni bezpečnostními úřady. Existují ale takoví hackeři, kteří tuto činnost provádějí legálně, byli o to požádáni a dostávají za to zaplaceno.
Možná si při čtení následujících řádků budete připadat jako v akčním filmu, ale už teď vám můžeme prozradit, že se jedná o realitu. Ve světě existují takzvaní skrytí sabotéři, jejichž úkolem je nabourat se do bezpečnostních systémů a zjistit všechna jejich slabá místa. Nejsou to však zločinci, kterým by hrozil kriminál. Právě naopak. Vše, co dělají, je jejich úkolem, a pokud tento úkol splní, dostanou královsky zaplaceno. Vy teď můžete zjistit, kdo si tyto lidi najímá a jak spolupráce mezi těmito stranami funguje.
Jak je možné hacknout systém?
Existuje řada způsobů, jak se mohou sabotéři nabourat do bezpečnostního systému. Mohou hacknout hesla pomocí jednoduchých algoritmů nebo nakazit systém malwarem. Dále se mohou do systému nabourat prostřednictvím nezabezpečených bezdrátových sítí nebo prostřednictvím programů, jako je například Trojský kůň, který krade důležitá data, aniž by si toho oběť všimla.
Dokáží také špehovat e-maily a vyčíst z nich informace, které potřebují. Některé programy umožňují hackerům zjistit, jaké klávesy uživatel počítače mačká, což mu umožní infiltrovat se do systému. V neposlední řadě mohou z počítače oběti hackeři vytvořit tzv. Zombie počítač, což je počítač napadený crackerem, virem, který spustí sama oběť a umožní tím hackerovi spojení s jejím počítačem. Ten pak může počítač tajně ovládat a používat k páchání zločinu nebo šíření spamu.
Jaké škody mohou hackeři způsobit?
Napadení bezpečnostního systému může způsobit řadu skutečně vážných komplikací. Bez ohledu na to, jak se do systému hackeři dostali, mohou získat přístup k citlivým datům a různým zařízením, které začnou 100 % ovládat. V takovém případě mohou ti, kteří se do bezpečnostního systému dostali, ukrást vaše peníze, ovládat vaše platební karty a dělat změny na vašich účtech.
Mohou získat vaše osobní údaje, nakupovat vaším jménem, používat vaše rodné číslo, prodávat vaše citlivé informace třetím osobám, které je použijí ke škodlivým účelům. Dále hackeři mohou zneužít vaše číslo sociálního zabezpečení, odcizit důležité soubory ve vašem počítači, disponovat s vašimi fotografiemi a šířit je dál po internetu a v neposlední řadě vás mohou vydírat za účelem finančního obohacení.
Etické nabourání do bezpečnostního systému
I přesto, že jsou hackeři velkou hrozbou dnešního moderního světa, existují takoví, jejichž um je vítaným pomocníkem. Říká se jim etičtí hackeři nebo také skrytí sabotéři, kteří se vyznačují klíčovými vlastnostmi, jež je odlišují od hackerů, kteří se do systémů nabourávají ilegálně. Zůstávají legální a mají k nabourání určitého systému zákonné oprávnění.
Jejich počínání nepřesahuje povolené hranice organizací, která si je najala. Své nálezy a hodnocení, v rámci nabourání určitého systému, sdělují organizaci pravdivě a poskytují rady za účelem k nápravě zjištěných zranitelností systému. A co je důležité, respektují citlivost dat a, ve většině případů, souhlasí se smlouvou o mlčenlivosti.
Využívají své znalosti k zabezpečení a zlepšování
Zabezpečení systému je důležité, protože existují hackeři, kteří mohou svým počínáním způsobit mnoho škod. Na druhé straně jsou skrytí sabotéři, kterým se říká etičtí hackeři. Ti dostávají za svou schopnost nabourat se do bezpečnostních systémů zaplaceno. Od škodlivých hackerů se liší v tom, že využívají své znalosti k zabezpečení a zlepšování technologií nejrůznějších organizací, které si je najmou.
Snaží se najít zranitelná místa a preventivně je posílit. Často opakují testy konkrétního systému, aby zajistili 100% vyřešení možného problému. A za to všechno dostávají zaplaceno. Etický hacker může být odměněn až 72 000 dolary ročně, ten zkušený si může vydělat až 200 000 dolarů.
Zdroje: bbc.co.uk, bbc.com, edition.cnn.com