Češi mohou získat 3 500 Kč měsíčně na pohonné hmoty zdarma. Stačí splnit tuto podmínku
Náklady na dojíždění do práce rostou, což přináší zaměstnancům i jejich rodinám nemalé finanční zatížení. Složitější dostupnost pracovních příležitostí v některých regionech navíc nutí mnohé, aby kvůli zaměstnání denně překonávali desítky kilometrů. Pro tyto situace však existují možnosti, jak si pravidelné výdaje za cestování výrazně snížit – stačí jen vědět, kde hledat podporu.
Dojíždění za prací je stále běžnější
V Česku dnes dojíždí za prací zhruba milion lidí, přičemž kolem 24 % z nich tráví na cestě více než hodinu denně. Současně se však prodlužuje průměrná doba, kterou Češi dojížděním tráví, což ukazuje, že jsou ochotni vzdát se komfortu blízkosti domova, pokud je finanční motivace dostatečně vysoká.
Nejde ale pouze o dojíždění do vedlejšího města. Mnozí se rozhodli pro práci za hranicemi a každý den pendlují mezi dvěma státy. Nejčastěji se jedná o Německo a Rakousko, kde jsou příjmy často výrazně vyšší. Do zahraničí míří pravidelně za prací více než 56 tisíc Čechů.
Za prací mimo bydliště se vydávají především obyvatelé chudších regionů s vyšší nezaměstnaností, jako je například Ústecký či Moravskoslezský kraj. Dalším důvodem dojíždění je také touha po vyšší životní úrovni nebo práce na zajímavějších pozicích ve specializovaných oborech.
Vyplatí se práce v jiném městě a dá se nějak ušetřit?
Dojíždění za prací do jiného města je významný finanční závazek, do práce se zkrátka musíte dostat i v případě, že na tom nejste zrovna finančně nejlépe. Je na místě posoudit i to, zda se navýšený plat opravdu vyplatí, nebo tento rozdíl utratíte za cesty do práce.
Průměrné měsíční výdaje se mohou pohybovat okolo 5 000 Kč, někdy i více. Například při dojíždění na vzdálenosti delší než 40 kilometrů se podíváme i na vyšší částky. V potaz ale vezměte i svůj čas, který přece jen také něco stojí a dvě hodiny na cestách byste místo v autě mohli strávit v práci v místě bydliště.
Existují ale možnosti, jak výdaje snížit. Mezi nejoblíbenější varianty patří hromadná doprava. Jízda vlakem nebo autobusem náklady na dopravu výrazně sníží. Výhodné jsou i různé týdenní a měsíční jízdenky. Ne vždy se ale hromadnou dopravou dojíždět dá, jsou totiž místa, kam autobusy jezdí jen sporadicky nebo spoje nenavazují na pracovní dobu.
V těchto případech se nabízejí společné jízdy s kolegy, známé také jako „carpooling“. Spolujízdy nejen snižují osobní náklady na palivo, ale také omezují opotřebení vozu a snižují dopad na životní prostředí.
S výdaji pomůže i Úřad práce
Jste v evidenci uchazečů o zaměstnání na Úřadu práce a našli jste si zaměstnání, do kterého budete muset dojíždět? Využijte příspěvku na dopravu, který pracovní úřady nabízejí. Jedná se až o 3 500 Kč, splnit ale musíte několik podmínek.
- Evidence na Úřadu práce – žadatel musí být uchazečem o zaměstnání po dobu nejméně 5 měsíců. Výjimky však existují pro osoby s handicapem nebo těmi, kdo mají kvůli nedostatečné praxi těžší najít místní práci.
- Pracovní smlouva – zaměstnání musí být sjednáno na dobu neurčitou nebo na dobu delší než 6 měsíců a musí se nacházet na území ČR. Příspěvek tedy není možné čerpat, pokud chcete dojíždět třeba do Německa.
- Vzdálenost dojíždění – práce nesmí být ve stejné obci jako bydliště, minimální vzdálenost od místa bydliště je 5 kilometrů.
- Výše mzdy – příspěvek mohou získat jen ti, jejichž mzda nepřekračuje 1,2 násobek průměrné mzdy v ČR za předchozí rok.
- Dohoda s Úřadem práce – nárok na příspěvek není automatický. Vše závisí na dohodě s úřadem. Je nutné sepsat písemnou žádost, ve které se uvádí například výše platu nebo vzdálenost nového pracoviště. Po uzavření dohody je také žadatel povinen pravidelně dokládat, že do zaměstnání dochází.
Zdroje: Úřad práce ČR, Prispevky.cz, Statistika a my, ČT24