Celou dobu jsem plnila myčku špatně. Výrobce mi dal radu nad zlato
Máte doma myčku? S největší pravděpodobností ano a využíváte ji určitě hojně. Nikdo z nás si nechce namáčet ruce v horké vodě na několik minut, jen aby mohl umýt špinavé nádobí. Tento spotřebič je jedním z velmi žádaných. Mnoho lidí si však při jeho plnění neuvědomuje, že nádobí vkládá na špatné místo a špatným způsobem.
Při pořizování myčky je jedna věc zcela jistá. Budoucí majitele myčky již přestalo bavit umývat nádobí ručně, a proto se rozhodli konečně pořídit myčku. Hodně lidí myčku doma ještě nemá, protože jim přijde neúsporná a také je hodně drahá. Toto zařízení pořídíte nejlevnější okolo 6 000 Kč a dražší vás vyjde na 10 000 Kč i více. Pokud tedy nemáme dostatečně naspořeno nebo nám tento spotřebič někdo nekoupí, je to vcelku velký výdaj. Pokud už myčku doma máte nebo vám teprve dorazí, zjistěte si předem, jak ji správně plnit a vyhnete se chybám, kvůli kterým zůstává nádobí špinavé.
S myčkou ušetříme čas, ruce i vodu
Až půjdeme zapnout myčku, nejspíše už v ní budeme mít pár kousků nádobí naskládané a pouze přidáme to, co najdeme v kuchyni a dalších místnostech. Tento proces je příjemný pro každého, kdo si koupil myčku teprve nedávno. Pocit toho, že jen vhodíte tabletu do myčky, zmáčknete pár čudlíků a můžete se jít zase věnovat něčemu jinému, je prostě k nezaplacení. Podle Jeremy Tompsona, specialisty na úklidové služby z YouthfulHome spotřebuje moderní myčka asi 15 litrů vody. Při ručním mytí stejného množství nádobí lidé spotřebují až 100 litrů vody. Tento šetřič času, vašich rukou a i vody ocení prostě každý. Co ale dělat, když zjistíme, že už nám došly tablety do myčky?
Rozhodně se nemusíme začít převlékat, brát klíče od auta a jet ihned koupit nové. Takové zbrklé jednání vede pouze k tomu, že si koupíme produkt, který není ve slevě a ještě ke všemu je předražený. Abyste se vyhnuli tomuto nerozmyšlenému nakupování, při němž se ztratí veškerá snaha o to, abyste ušetřili nějaké peníze, využijte jiné možnosti. Jaké? Například alternativní prostředky na mytí nádobí v myčce. Vyrobit si je můžete i sami doma.
Když dojdou tablety do myčky, využijeme levnější variantu, kterou máme doma
Ne, opravdu nemusíte jezdit kupovat tablety do myčky, když dojdou a ani se nemusíte obávat toho, že byste neumyli nádobí. Kathy Cohoon z Two Maids (uklízecí firma) doporučuje vytvořit prostředek do myčky nádobí z toho, co máte doma. Jestliže najdete jedlou sodu, sodu na praní, kuchyňskou sůl a kyselinu citronovou, vytvořte si levnější mycí přípravek do myčky na nádobí. Jeho výhodou je nízká cena a také to, že jej lze používat místo klasických tablet.
Jak si přípravek do myčky vytvořit? Jednoduše! Smíchejte si 1 díl jedlé sody, 1 díl sody na praní, 1/2 dílu kyseliny citronové a 1/2 dílu soli. Všechny ingredience promíchejte a vložte do uzavíratelné nádoby Ideální je, když se jedná o sklenici s těsněním, protože vlhkost by mohla tento přípravek proměnit ve tvrdý kámen, což jistě nechceme. Na každý mycí cyklus vystačí 1 čajová lžička tohoto domácího prostředku do myčky.
Jak je to se skládáním nádobí do myčky?
O tom, jak správně skládat nádobí se v domácnostech dohaduje spoustu partnerů/manželů. Pokud chceme mít nádobí hezky umyté, abychom nemuseli pouštět další mycí cyklus nebo přemývat nádobí ručně, musíme dbát na to, aby bylo nádobí v myčce uložené správně. Prvním zásadním pravidlem je to, že tento přístroj začneme plnit odzadu. Špinavé misky či hrnky umisťujeme špinavou částí směrem dolů. Talíře dáme na vyhrazené místo. Nikdy nedáváme více věcí na sebe. V košíčku/šuplíku na příbory nenecháváme u sebe stejné typy příborů. Například vidličky je vhodné namíchat se lžícemi a do myčky je vkládáme rukojetí směrem dolů. U nožů je to přesně naopak, ty by měly jít rukojetí nahoru. Díky tomu si při jejich vyndávání z myčky neublížíme.
Musíme si dávat velký pozor i na to, zda neumisťujeme například hrnec či misku před dávkovač pracího prostředku. Vždy využijeme všechny stojánky na nádobí. Talíře vkládáme jen do volných stojánků a každý samostatně. Když bychom jich na sebe položili více, došlo by k jejich omlácení a vůbec by se neumyly. V případě, že si na plnění myčky chcete dát hodně záležet, střídejte velký talíř s malým. Dáváte v myčce hrnec nahoru nebo doprostřed? Pak to děláte špatně. Nejlepším řešením je, když jej dáte dolů. Jakmile se bude vyplachovat a poteče z něj špína, půjdou všechny nečistoty rovnou do odpadu a nebudou stékat na jiné nádobí. Než spotřebič zavřeme a spustíme cyklus, zkontrolujeme, zda je sprchovací rameno uvolněné, jestli do něčeho nenaráží a zda se může volně otáčet.
Zdroje: thespruce, bhg, consumerreports, thespruce