Znak ryby na autě býval velmi oblíbený. Co tato nálepka znamená?

Přidat na Seznam.cz

Móda různých nálepek na autech v posledních letech pominula. U nových vozů se s nimi setkáváme sporadicky, ale u starších vozů se s nimi setkáváme stále. Co znamená znak ryby? Je to odkaz na náboženství, píše server WDR.

Někteří řidiči si na svá auta lepí různé nálepky. Některé jsou informativní, jiné humorné a další slouží pouze k dekoraci a potěšení majitele. Byly doby, kdy byly samolepky opravdu populární. Při jízdě kolem můžete potkat poměrně dost řidičů, kteří se rozhodli vyzdobit svůj vůz. Některé samolepky jsou typicky informativní, například Dítě v autě nebo Nelep se mi na zadek, nejsem tvoje stará.

Často se setkáváme se samolepkami ve tvaru zvířat nebo samolepkami, které odkazují na různé sporty a ukazují záliby a vášně řidiče. Existují také směšné nálepky, jako jsou ty se stopami po kulkách.

Symbol ryby – co taková nálepka na autě znamená?

Na některých vozech můžeme vidět symbol ryby. Je to velmi schematická kresba, ale není pochyb o tom, že představuje rybu. Toto jednoduché znamení je symbolem Ježíše Krista od počátku křesťanství. Slovo ichtys ve staré řečtině znamená ryba. Jsou to také první písmena věty Iesus Christos, Theou Yios, Soter – Ježíš Kristus, Syn Boží, Spasitel. Umístění symbolu ryby na automobil tedy ilustruje křesťanství.

Proč ryba, a ne kříž?

Může vyvstat otázka, proč křesťané používají znamení ryby, a ne kříže. Kříž jako symbol víry se objevil až kolem 4. století a symbolizuje památku Ježíšovy smrti a ukřižování. Ryba je naopak symbolem spojeným se křtem, počátkem života a vitality. Tento nápis na autě má původ v protestantském Německu.

Jak mohu odstranit nálepku z auta?

Mnoho řidičů si na své vozy připevňuje různé obrázky a nápisy. Nejlepším způsobem, jak toho dosáhnout, je nahřát nálepku, například fénem, nebo jednoduše nechat auto na slunci. Sundávání nálepky nožem nebo jinými ostrými předměty může skončit poškrábáním laku. Nejjednodušší způsob odstranění zbytků nálepek je použití benzinu.

Zdroj: wdr.de