Změny pro důchodce v roce 2025: Rozdělili se do 3 skupin, do jaké budete patřit vy?
Od letošního ledna 2025 si důchodci polepší měsíčně o několik set korun. Důvodem je pravidelná lednová valorizace, při níž průměrný starobní důchod vzroste o 358 korun. Porostou také invalidní, vdovské, vdovecké a sirotčí penze. Kromě valorizace čeká důchodce několik dalších novinek.
V prosinci loňského roku poslanci schválili poslední části vládní důchodové reformy. Kdo si od letošního ledna přilepší a kdo naopak ne? Jak to bude s odchodem do předčasného důchodu? Tyto a další důležité věci je dobré znát.
Valorizace v lednu 2025
Jako každý rok, tak i letos čeká penzisty pravidelná lednová valorizace. Česká správa sociálního zabezpečení jim do poloviny ledna pošle oznámení. Většině důchodců přijde poštou jako obyčejná listovní zásilka. Příští informace o zvýšení důchodu budou penzisti dostávat do své bankovní aplikace. Budou-li nadále trvat na papírové verzi, budou muset platit poštovné.
Zdražení důchodu v hotovosti
Důchodci, kteří si nechávají posílat důchod v hotovosti, budou muset od února platit místo 35 korun 78 korun. „Česká pošta provozuje 2900 poboček a kontaktní síť, ve které každý den dopisy a poukázky roznáší na jakékoli místo v republice přes 4000 doručovatelů. Své služby nemůže nabízet pod náklady. To by se ve svém důsledku projevilo i na kvalitě poskytovaných služeb. Jsem rád, že k dohodě došlo a pošta tak dostane zaplaceny peníze, které ji dle poskytované služby ekonomicky náleží,“ vysvětluje zdražení výplaty důchodů v hotovosti Ondřej Škorpil, ředitel sdílených služeb České pošty.
Pracující důchodci si polepší
Kdo si výrazně polepší, jsou pracující důchodci. Letos již nemusí odvádět sociální pojištění. Díky tomu se jim čistý výdělek zvýší o 6,5 %. Budou ze mzdy odvádět pouze 0,6 % z vyměřovacího základu na nemocenské pojištění. Výměnou za tuto slevu se jim nebude dál zvyšovat jejich starobní důchod. Máte-li sice přiznaný předčasný důchod, ale nedosáhli jste důchodového věku, slevu nemáte.
Změny u vdovských a vdoveckých důchodů
Nárok na vdovský nebo vdovecký důchod je prodloužen ze dvou na pět let. Tento důchod zpětně získají i lidé, kteří ovdověli po roce 2011. Musí však o něj požádat Českou správu sociálního zabezpečení. Další novinkou je, že nárok na tento důchod mají i lidé, kteří žili v registrovaném partnerství nebo ve stejnopohlavním partnerství.
Rodinný vyměřovací základ
Ženy, které vychovávaly děti i lidé, kteří pečovali o blízkou osobu, budou mít vyšší penzi díky nově zavedenému rodinnému vyměřovacímu základu. Na dobu, kdy se staraly o dítě mladší tří let nebo se starali o blízkou osobu se při výpočtu důchodu bude pohlížet, jako kdyby během ní pobírali průměrnou mzdu. „Průměrné zvýšení důchodu pečujících by se mohlo pohybovat v několika stovkách korun měsíčně,“ očekává Marian Jurečka, ministr práce a sociálních věcí.
Sdílený vyměřovací základ
Manželé mohou od letošního roku využít sdílený vyměřovací základ. Ten umožní, aby jeden z manželů neměl výrazně nižší důchod než ten druhý. Výdělky obou manželů se sečtou, zprůměrují a vytvoří se jim oběma stejný základ pro výpočet důchodu. Tuto možnost mohou využít i registrovaní partneři.
Jít do předčasného důchodu není snadné
Již v roce 2023 bylo možné odejít do starobního důchodu maximálně tři roky před dosažením důchodového věku. Později došlo k dalšímu zpřísnění, prodloužení povinné doby pojištění z 35 na 40 let. Navíc se všem těmto lidem stále více krátí penze. To znamená, že kdo letos odejde do předčasného důchodu, bude se mu krátit jeho penze více než tomu, kdo do něho odešel v loni.
Zvyšování věku do důchodu
Postupně se bude lidem, narozených v jednotlivých ročnících zvyšovat věk odchodu do důchodu. Strop má být 67 let. Předčasně budou moci odejít do důchodu pouze lidé, kteří vykonávají nejnáročnější profese.
Jak na změny v lednu 2025 reagují důchodci?
Prohlédli jsme si komentáře lidí ve veřejných diskuzích pod zdrojovými články v lednu 2025. Názory jsou spíše negativní a lze říci, že se Češi rozdělili na 3 skupiny komentujících. Seniorům nejčastěji vadí to, že se
- důchod zvyšuje o nízkou (až zanedbatelnou) částku,
- dále je kritizován vysoký plat politiků v České republice
- a jako častý jev se v diskuzích objevuje také pocit nespravedlnosti v českém důchodovém systému.
Situaci se snažil svým komentářem na serveru novinky.cz zachránit například uživatel V. Kohant: „Přečetl jsem několik desítek zdejších příspěvků. Usoudil jsem, že nejspravedlivější by bylo uspořádat referendum, ve kterém by si lidé navrhli výši starobních důchodů. Podle toho by se jim zvýšily odvody na jejich vyplácení.“ Líbí se vám jeho utopický nápad?
Zdroj: penize.cz, ceskeduchody.cz, novinky.cz, penize.cz, denik.cz