Začněte dělat tyto věci v prosinci, abyste měli na jaře klid a hotovo
Zahradničení a starost o zahradu mnohdy nekončí podzimem. Někdy totiž počasí dokáže hodně překvapit a je potřeba se o zahradu postarat ještě v zimě. Udělejte proto tyto věci ještě v prosinci a na jaře budete mít méně práce.
Práce na zahradě je koníčkem a zálibou mnoha lidí. Jedná se o relaxační činnost, při které si užíváme krásy přírody, dopřáváme péči rostlinám či stromům a také máme určitý pohyb. Nejvíce práce mají zahradníci na jaře a na podzim. Jak se ale ukázalo, tak pokud některé činnosti uděláte v prosinci, budete mít na jaře radost z toho, že už máte určité věci hotové.
Zaúkolujte i děti a zbytek rodiny
Až se budete chystat v chladnějších dnech na zahrádku, nezapomeňte na to, že zde nemusíte trávit dlouhé hodiny, než dokončíte práci. V prosinci bývají už i přes den velmi nízké teploty. Teploměr po většinu dní ukazuje teploty okolo 1 °C. Abyste v této zimě nebyli dlouho, můžete si přizvat pomocníky.
Vaše děti se naučí, jak se starat o zahradu a i to, že o společné věci je potřeba se starat společně a nenechávat to pouze na 1 členu domácnosti. Až vyrostou a budou mít vlastní zahradu, budou vám vděční za to, kolik se toho od vás naučili. Zkušenosti od starších jsou totiž velmi cenné.
Vytvořte si plán
Abyste měli jistotu, že na nic nezapomenete, vytvořte si v klidu a v teple domova plán toho, co je potřeba udělat. Práci můžete rovnou rozdělit i dalším členům a dát jim pouze seznam úkolů. Na tomto seznamu už si poté můžete jen odškrtávat to, co máte hotové.
Do vámi navrženého plánku nezapomeňte zařadit i péči o nástroje, péči o zvířata žijící na zahradě, přípravu na roubování stromů, doplnění vody k rostlinám a kontrolu uskladněného ovoce.
Pořiďte si oblečení, které vás zahřeje
Péče o zahrádku v chladných dnech není nijak příjemná. Abyste nakonec neskončili v posteli s teplotami, nakupte si oblečení, ve kterém se lze pohodlně pohybovat. Takové oblečení by vás mělo i zahřát. Teplo můžete podpořit i tím, že si uděláte do termosky čaj a ten budete mezi prací postupně upíjet. V případě, že by vám byla velká zima, raději požádejte o pomoc další lidi. Se zdravím si totiž není dobré zahrávat.
Očistěte nástroje a uschovejte je
Během zahradní sezóny dostává zahradní náčiní pořádně zabrat. Lopatky, hrábě i rýče na sobě mívají nánosy bahna ještě z podzimního rytí a zahradnické nůžky bývají po střihu neočištěné. Během prosince je ten správný čas na to, abyste očistili veškeré zahradní náčiní, které už do konce zimy nebudete potřebovat. Po očištění jej natřete minerálním olejem. Díky tomuto kroku budete mít na jaře vše krásně čisté. V případě, že jste zruční nebo znáte někoho, kdo brousí nářadí, nechte si například rýč lehce zbrousit.
Pomozte zvířatům žijícím venku přežít zimu
Možná o tom ani nevíte, ale na vaší zahradě může s velikou pravděpodobností žít ježek nebo různé druhy ptáků. Skrýš pro ježka je vhodné připravit již během října/listopadu. O ptáky je ale nutné se starat i během zimy a pravidelně jim doplňovat krmítko. V případě, že je krmíte pravidelně, jsou na vaši péči již zvyklí a bez vaší pomoci by zimu někteří z nich pravděpodobně nepřežili.
Zajistěte si rouby včas
Během prosince je ten správný čas na to, abyste si nařezali potřebné rouby pro jarní přeroubování již starších ovocných stromů. Vyberte si dobu, kdy nemrzne a není sníh.
Zalijte rostliny během suchého prosince
V zimě nebývá velké množství dešťových srážek a sníh už také není pravidelně jako dříve. Jestliže u vás neprší, nesněží ani nemrzne, je na čase, abyste zalili stálezelené rostliny. Ty totiž potřebují zálivku celoročně a pokud ji neposkytne příroda, musíte se postarat vy. S touto péčí rostliny přežijí zimu s nadhledem a na jaře krásně pokvetou/povyrostou.
Nepodceňujte kontrolu skladovaného ovoce
Skladování ovoce ve sklepě už nedělá mnoho lidí. Přitom to není nic složitého a můžete mít díky tomu ovoce až do jara. Pokud máte ve sklepě bedýnky s ovocem natrhaným od podzimu, nezapomeňte plody pravidelně kontrolovat a ty nahnilé vyhazovat.
Zdroje: garden-guide, gardender, natureandgarden