Vyvarujte se nákupu mandarinek v prosinci. Mohou vám pokazit Vánoce i Nový rok
Citrusové plody nakupují domácnosti takřka celoročně. Vzhledem k tomu, že je to ovoce, které se loupe, však mnoho z nás podceňuje hygienu. Myjete si citrony a mandarinky před jejich použitím? A víte, že samotné omytí vodou nemusí být dostatečné? Mohou vám ublížit.
Zní to zvláštně, že by nám mohlo ublížit něco tak zdravého, jako jsou mandarinky nebo citrony, že? Pokud se však jen trochu zamyslíte, nic zvláštního na tom není. Slupky citrusových plodů totiž mohou obsahovat pesticidy, které jsou pro lidský organismus potencionálně nebezpečné. Obsahují totiž toxické chemikálie, které mohou vážně poškodit smysly a nervový systém.
Umýt, vydrhnout a oloupat
Ministerstvo zemědělství Spojených států amerických a Úřad pro potraviny a léčiva USA každoročně testují seznam produktů. Zaměstnanci tohoto speciálního programu myjí, drhnou a loupou ovoce i zeleninu. Další pak jen čistí viditelné nečistoty z citronů a mandarinek. Poté je ovoce testované na více než 250 různých pesticidů. Výsledky testů jsou vždy dostupné online. „V roce 2024 výzkumníci EWG zkoumali testovací data na 47 510 vzorcích ovoce a zeleniny,” uvedla CNN.
Analýza ovoce a zeleniny v letošním roce odhalila děsivých 254 pesticidů na analyzovaných vzorcích ovoce. Tato zpráva může lidi odradit od konzumace ovoce, které potřebují. Ve skutečnosti však stačí se zaměřit na to, aby bylo ovoce dostatečně vydrhnuté a omyté teplou vodou. Případně je vhodné si vybírat bio produkty.
„Ovoce a zeleninu je nutno před konzumací vždy řádně omýt teplou vodou. V případě hroznového vína se doporučuje i namočit na 15 minut do teplé vody a poté pod tekoucí vodou opláchnout,“ informuje spotřebitele Potravinářská komory České republiky.
Pesticidy také ve šťávě
Věřili byste, že pesticidy se mohou objevit také v čerstvé ovocné šťávě ve specializovaném baru? Pražští hygienici vytipovali několik provozoven, kde odebrali vzorky čerstvě připravených šťáv a přišli na to, že nápoje obsahují fungicidy. To jsou látky zabraňující napadení rostlin nebo plodů plísněmi. V menší míře se pak objevily insekticidy. Tedy látky používané k hubení škůdců.
Nutno říci, že žádný z odebraných vzorků nepřekročil maximální limity pro obsah jednotlivých pesticidů. Přesto je alarmující, že hygienici našli v jednom jediném drinku až dvacet druhů pesticidů. Nulovou hodnotu našli hygienici jen u šťávy z bio pomeranče. Výsledky jsou anonymní a tak nelze zjistit, kde prodávají největší pesticidové koktejly. Ideální je tedy si ovocné šťávy připravovat doma a ovoce opravdu dobře umýt.
Zbaví nás mytí všech pesticidů?
Teplá voda dostane z povrchu citrusů ochrannou voskovou vrstvu, s pesticidy to však moc nehne. Ve vodě se totiž nerozpustí. Navíc se pesticidy mohou ukrýt v záhybech ovoce. Mnozí radí namočit citrony a mandarinky na 15 minut do roztoku z vody a octa. Ani to však není stoprocentní. Zbavíte se sotva poloviny pesticidů.
A jak se tedy pesticidům vyvarovat? Řešením je pořízení biologicky pěstovaného ovoce. Také by vás měl uklidnit fakt, že toto ovoce nepožíváme se slupkami, tudíž po důkladné hygieně rukou pravděpodobně otrava nehrozí.
Jak špatné jsou pesticidy pro člověka
Pesticidy jsou vlastně chemikálie, které se používají na hubení škůdců. K pesticidům patří antimikrobiální látky, fungicidy, herbicidy a insekticidy. Pesticidy se používají na ošetření ovoce proto, že škůdci mohou ovlivnit produktivitu. Pesticidy nejen snižují riziko, ale také zajistí, že potraviny vydrží déle skladované. Naštěstí většina ovoce obsahuje jen minimální stopy pesticidů. Minimální však neznamená žádné.
Řešením je biologické zemědělství. Namísto syntetických pesticidů by zemědělci museli používat biologicky aktivní přírodní vstupy. Jde například o trichodermu. Je to druh houby, která pomáhá ovoci růst a vázat dusík a fosfor z půdy. Biologické zemědělství respektuje také zdraví půdy. Bohužel jsou však stále některé pesticidy zcela legální.
Zdroj: bbc.com, edition.cnn.com, ekolist.cz, asz.cz