Výrobce „Pežotu“ zahájil dlouhodobý pronájem elektromobilů. Chce je dostat mezi lidi

Přidat na Seznam.cz

Společnost Stellantis má nápad, jak přimět více lidí k používání elektromobilů. Vzhledem k vysokým pořizovacím cenám začíná nabízet dlouhodobé pronájmy. Chce na to zaútočit především nabídkou nízkých cen za službu. A zdá se, že tento způsob používání automobilů by se v budoucnu mohl stát populárnějším. Touha po vlastním automobilu u mladé generace klesá, jak píše server Automotive World.

Elektromobilita si hledá cestu do praxe, a přestože se nyní zdá, že prodej elektromobilů nebude v budoucnu problém, odborníci varují před přílišným optimismem. Přestože jejich počet na silnicích meziročně roste, upozorňují, že za jejich zrychlením v prodejních žebříčcích v současnosti stojí především nadšenci do elektromobilů, kteří jsou ochotni přistoupit na kompromisy, a bohatí zákazníci odolávající jejich vysokým pořizovacím cenám.

Pokud však tato skupina zákazníků chybí, může nastat problém. Společnost Stellantis proto přichází s řešením, které by mohlo v budoucnu fungovat a pomoci dostat elektromobily ke skupinám, které na jejich koupi nemají peníze nebo jsou naopak racionální a nemají potřebu vlastnit automobil.

Použij a vrať

Sdílená mobilita zatím chytá dech, ale ukazuje se, že většina zákazníků dnes stále netouží sdílet auto s někým, koho neznají. K tomu přispěla nedávná vlna koronavirů a obavy o zdraví. I bez toho však odborníci předpovídají, že sdílení automobilů nebude ani v budoucnu řešením masové individuální mobility. Společnost Stellantis však přišla s řešením, které by podle jejích zástupců mohlo v budoucnu fungovat.

Konkrétně společnost Stellantis představila cenově dostupný program dlouhodobého pronájmu elektromobilů. Zákazník si zvolí dobu užívání (např. měsíc), zaplatí počáteční zálohu a poté poloviční platbu za každý ujetý kilometr (v současné době společnost Stellantis požaduje minimálně 500 km měsíčně). Princip je v podstatě podobný jako u současných půjčoven, s tím rozdílem, že vozidlo lze používat delší dobu. Skupina začíná s touto službou ve Francii, ale plánuje ji rozšířit po celé Evropě.

Jako první byly do programu zařazeny malé městské elektromobily Peugeot e-208 a Opel Corsa-e, později se přidají další. A za kolik tuto službu nabízí ve Francii? Vstupní poplatek za měsíční používání vozu činí 145 eur (v této částce je již zahrnuto výše zmíněných 500 km; pokud se ujede více, zvyšuje se platba o 7 centů za km).

Zdroj: automotiveworld.com