Vybíráte držák na mobil do auta? Preferujte ten s masivnější konstrukcí a pohyblivým kloubem
Mobil je dneska v autě skoro jako druhý pilot – ukazuje cestu, hraje písničky a vyřizuje hovory. Ale nesmíme ho držet při řízení v ruce. To je nejen nebezpečné, ale také proti zákonu. Pokuta může být pěkně tučná. A pozor – i když máte mobil v držáku, můžete dostat pokutu.
V roce 2023 kvůli nepozornosti za volantem zbytečně zemřelo 53 lidí. Takže kvalitní držák, který vám mobil podrží a vy na něj dobře uvidíte, je základ. A proč by měl být zrovna pořádně bytelný a mít dobrý kloub? Protože kdo by chtěl, aby se mu navigace klepala jak osika, nebo aby na ni pořádně neviděl, že jo?
Kam s ním, aby nepřekážel a dobře sloužil?
Než se pustíme do toho, jaký držák je ten nejlepší, pojďme se podívat, kam ho v autě vůbec můžete dát. Každé místo má svoje pro a proti. Můžete ho zkusit umístit na palubku, kde máte mobil hezky na očích. Ale bacha – na některých palubkách nemusí přísavka nebo nálepka držet jako přibitá, a lepidlo může zanechat stopy.

Další možností je přední sklo, což je univerzální řešení, ale může vám trochu bránit ve výhledu, což není zrovna bezpečné a někde i zakázané. Navíc se v létě mobil na sluníčku pěkně zapotí.
Oblíbené jsou držáky do větrací mřížky, kdy je mobil po ruce, nebrání ve výhledu a držák snadno přendáte do jiného auta. Jenže ne každá mřížka je na to stavěná, může blokovat foukání a v zimě topení nebo v létě klima telefonu moc nesvědčí.
Pokud už cédéčka neposloucháte, je fajn využití místa držákem do CD přehrávače. Ale logicky si pak už nic nepřehrajete a někdy může držák zakrýt jiné důležité čudlíky.
Poslední variantou je umístění do držáku na pití, čímž využijete prostor, co už v autě máte. Telefon je ale často moc nízko a blbě na něj vidíte.
Jak držák váš mobil vlastně chytne?
Když už víte, kam držák dáte, je čas řešit, jak v něm bude mobil držet. Nejčastěji se setkáte s mechanickými držáky, které mobil pevně sevřou pomocí pacek nebo kleští. Jsou univerzální, ale u starších typů možná budete potřebovat obě ruce na uvolnění.
Velmi populární jsou magnetické držáky, u kterých mobil jen přiložíte. Musíte ale na telefon nebo obal nalepit kovový plíšek, což se nemusí líbit každému a může to zlobit bezdrátové nabíjení. Hlavně ať je magnet dost silný! Pro majitele novějších iPhonů je tu MagSafe, což je super řešení, kdy se mobil sám přicvakne a perfektně sedí i pro bezdrátové nabíjení. Je to ale dražší sranda a jen pro kompatibilní telefony.
Posledním typem jsou gravitační držáky, kde mobil svou vahou zacvakne packy. Je to jednoduché, ale telefon musí mít určitou váhu a na šířku ho tam moc nedáte.
Pořádná konstrukce a ohebný kloub jsou základ!
A teď to hlavní – co dělá držák opravdu dobrým parťákem? Jak už jsme nakousli, je to bytelná, masivní konstrukce. Ta zajistí, že se mobil nebude třást ani na našich tankodromech, a udrží i větší a těžší telefony.
Druhou klíčovou věcí je kvalitní a dobře pohyblivý kloub. Díky němu si mobil natočíte přesně tak, jak potřebujete – aby na něj bylo dobře vidět, neoslňovalo vás sluníčko a nepřekážel. Možnost otáčet mobilem o 360 stupňů je super praktická, třeba když chcete navigaci na šířku. A samozřejmě, kloub musí držet nastavenou polohu a nepovolovat se.
Na co ještě koukat, aby to stálo za to?
Kromě pevné konstrukce a kloubu se hodí, když můžete mobil do držáku dát a vyndat jednou rukou. To je nejen pohodlné, ale hlavně bezpečné. Držák musí taky pevně držet v autě a mobil zase v něm.
A protože mobil s navigací baští baterku jako divý, je fajn, když držák umožňuje nabíjení. Ideální je bezdrátové (standard Qi nebo MagSafe pro Apple s výkonem tak kolem 15W, aby to stíhalo), ale když není, musí jít aspoň snadno připojit kabel. A jasně, držák musí sedět na váš mobil i s obalem.
Vyplatí se připlatit si za kvalitu?
Držáky seženete za pár stovek, ale i za pár tisíc. Ty nejlevnější jsou spíš nouzovky. Lepší volbou je střední třída, kde už najdete slušnou kvalitu, stabilitu a někdy i to bezdrátové nabíjení. Prémiové držáky jsou pro fajnšmekry, co chtějí to nejlepší.

Proč dát radši o pár stovek víc? Kvalitní držák vám déle vydrží, lépe ochrání váš drahý mobil a hlavně zajistí pohodlnější a bezpečnější jízdu.
Takže jak vybrat ten pravý?
Výběr držáku není žádná věda, když víte, na co se zaměřit. Nejdůležitější je bezpečnost. Přemýšlejte, kam ho v autě dáte, jakým způsobem bude mobil držet, ale hlavně si pohlídejte, aby měl pevnou konstrukci a kvalitní pohyblivý kloub. To jsou dvě věci, na kterých se nevyplatí šetřit. Zvažte své potřeby, typ auta, velikost telefonu a jestli chcete nabíjení. Nebojte se investovat o trochu víc, vrátí se vám to v pohodlí a spolehlivosti na každé cestě.
Zdroje: garaz, svetandroida, carhouse,