Volvo vyrobilo poslední auto s dieselem ve své historii

Přidat na Seznam.cz

Ve věku rostoucího důrazu na udržitelnost a ekologickou dopravu se Volvo rozhodlo pro významný krok směrem k budoucnosti. Tímto krokem je úplné ukončení výroby osobních vozů s dieselovým motorem, což představuje konec jedné významné éry v automobilovém průmyslu.

Poslední dieselový model, Volvo V60 Cross Country s turbodieselovým motorem o objemu 2,0 litru, nedávno opustil montážní linku v belgickém Gentu. Tento moment značí přechod k nové fázi pro Volvo, které se nyní zaměří na výrobu mild-hybridů, plug-in hybridů a čistě elektrických vozidel. Tento směr je v souladu s oznámením společnosti z léta 2023 o ukončení výroby dieselových modelů jako důležitého kroku k úplné elektrifikaci, píše portál Fokus.

Volvo má ambiciózní plán stát se do roku 2030 výrobcem, který nebude produkovat žádná vozidla se spalovacími motory, a do roku 2040 dosáhnout statusu klimaticky neutrálního výrobce. Toto rozhodnutí je výsledkem rychlé změny preferencí zákazníků, kdy elektrifikované modely značky Volvo začínají dominovat trhu, což je výrazný posun od roku 2019, kdy byla většina vozů Volvo prodávaných v EU vybavena dieselovým motorem.

Zajímavostí je, že Volvo neopouští inovace ani v segmentu elektrických vozidel, jak dokládá uvedení levného elektrického crossoveru Volvo EX30 na trh, který je dostupný i na Ukrajině za cenu 32 000 eur (814 000 korun). Tento krok nejenže reflektuje závazek Volvo k udržitelnosti, ale také ukazuje adaptabilitu značky na měnící se trh a potřeby zákazníků.

Volvo se tak vydává na cestu, kde spalovací motory ustupují výkonnějším a ekologičtějším elektrickým pohonům, naznačující přechod k nové éře automobilismu. Tento krok je nejen důkazem odhodlání Volvo k ochraně životního prostředí, ale také jeho přizpůsobení se rychle se měnícím trendům a očekáváním trhu. Volvo tak opět dokazuje, že i v oblasti inovací a udržitelného rozvoje zůstává jedním z lídrů na poli automobilového průmyslu.

Zdroj: Fokus