Volkswagen představil elektrický koncept ID GTI. Je to návaznost na ikonický Golf GTI

Přidat na Seznam.cz

Volkswagen Golf GTI, s půlstoletou historií, přináší novou éru jako plně elektrický hatchback ID GTI Concept. Tento nový model je postaven na platformě MEB s pohonem předních kol, avšak Volkswagen zatím neposkytl informace o termínu a místě sériové výroby.

ID GTI Concept přináší evoluci značky „GTI“, kde písmeno „I“ nyní znamená „inteligenci“ místo „vstřikování“. To odráží integraci pokročilých palubních technologií, včetně počítače Vehicle Dynamics Manager (VDM) a elektronicky řízeného diferenciálu přední nápravy. Díky tomu je možné nastavit různé jízdní vlastnosti, simulující zážitky z historických modelů Golf a GTI.

Vizualně ID GTI Concept zůstává věrný dědictví značky GTI s charakteristickou červenou linií a označením GTI. Design doplňuje moderní nádech, včetně výrazné světelné lišty a černého předního splitteru. Záď vozu zdobí černý střešní spoiler, „svody vzduchu“ a široké třetí brzdové světlo.

Kola modelu jsou inspirována ikonickými GTI vozy minulosti, s černými leštěnými koly a matně černými podběhy kolem nich.

Vnitřek vozu nabízí moderní technologie a konfigurovatelný digitální kokpit. Ovladač GTI Experience Control má tvar golfového míčku, a přístrojová deska může simulovat design z modelu Golf GT Mark 2. To vytváří kombinaci dědictví a modernosti v interiéru.

ID GTI Concept je příkladem efektivního využití vnitřního prostoru díky platformě MEB. Tento nový model přináší inovace do legendární řady GTI a slibuje zajímavý elektrický zážitek pro nadšence do sportovních hatchbacků.

ID GTI Concept přináší do automobilového světa nový head-up displej s rozšířenou realitou (AR HUD), což otevírá dveře pro řadu inovativních funkcí. Tento AR HUD má schopnost promítat informace nejen řidiči, ale i spolujezdci, což zvyšuje celkový jízdní zážitek. Jednou z pozoruhodných funkcí je schopnost zobrazit aktuální trať. Tímto způsobem AR HUD přidává do jízdy dynamický a interaktivní prvek tím, že poskytuje informace o poloze v reálném čase, což je zvláště užitečné při závodech.

Kromě toho přináší Volkswagen do vozu nový 12,9palcový dotykový displej, který zahrnuje fyzické, podsvícené ovládací prvky pro funkce jako klimatizace a hlasitost. Toto vylepšení informačního a zábavního systému by mělo zvýšit uživatelskou přívětivost a pohodlí. Tím se reaguje na předchozí zkušenosti s modelem ID a poskytuje řidičům a cestujícím hmatově příjemnější a intuitivnější rozhraní.

Co se týče dostupnosti, běžný model ID.2 by měl začít být k dispozici v Evropě v roce 2026, zatímco verze GTI by měla přijít o rok později. I když GTI Concept nabízí lákavý pohled do budoucnosti, potenciální zákazníci budou muset ještě chvíli počkat, než budou tyto elektromobily komerčně dostupné.

Zdroj: Motor1