Víme, jak se v autě poutat, když máte pár kil navíc

Přidat na Seznam.cz

Máte problém s velkou či obézní postavou? Bojujete se zapnutím bezpečnostních pásů v autě či letadle? Přesně pro vás jsou navrženy prodlužovače bezpečnostních pásů.

Protože standardní bezpečnostní pásy nemají vždy dostatečnou délku, aby se do nich vešli i lidé větších rozměrů, byl nástavec bezpečnostního pásu navržen tak, aby přidal trochu délky navíc a zároveň se bezpečně připnul ke standardním koncům bezpečnostního pásu.

V posledních letech se tyto nástavce staly předmětem mnoha sporů, protože byly inzerovány jako prostředek usnadňující používání dětských autosedaček a podsedáků a v některých případech selhaly a způsobily vážná zranění nebo dokonce smrt. Pojďme se tedy podívat, zda je používání nástavců bezpečnostních pásů bezpečné či nikoliv.

K čemu se používají nástavce bezpečnostních pásů?

Bezpečnostní pásy jsou jedním z nejdůležitějších bezpečnostních prvků moderních vozidel, a přestože jsou moderní automobily až po okraj naplněny prvky aktivní a pasivní bezpečnosti, právě na tento bezpečnostní prvek se budete spoléhat, že vás udrží na sedadle, když dojde k nejhoršímu. Co však dělat, když nemůžete použít běžný bezpečnostní pás?

Prodlužovače bezpečnostních pásů se vyrábějí v různých velikostech. Jejich konstrukce může být buď pružná, nebo pevná. Původní myšlenkou prodlužovačů bezpečnostních pásů bylo usnadnit život dospělým osobám, které nemohou používat standardní bezpečnostní pásy, a umožnit jim, aby stále využívali výhod bezpečnostního pásu.


Jsou prodlužovače bezpečnostních pásů bezpečné?

Otázka, zda jsou prodlužovače bezpečnostních pásů bezpečné, spočívá spíše v tom, zda se používají správně, než v tom, zda je výrobek sám o sobě schopen plnit funkci, pro kterou byl navržen. Pokud jsou tyto výrobky používány tak, jak byly zamýšleny – pro větší nebo obézní dospělé osoby, které se nevejdou na sedadlo s běžným bezpečnostním pásem, splňují požadované bezpečnostní normy.

Kdy a proč je nebezpečné používat nástavec bezpečnostního pásu?

Existují různé důvody, proč může být prodlužovač bezpečnostního pásu při nesprávném použití nebezpečný. V první řadě může být problémem kompatibilita nástavců bezpečnostních pásů. To, co funguje v jednom autě, nemusí fungovat v jiném, přestože při zapínání zacvakne. Pokud řídíte vůz Škoda, pořiďte si jej od společnosti Škoda. Pokud řídíte vůz Opel, tak od nich, jak uvádí web Expert Institute.

Prodlužovače bezpečnostních pásů nejsou bezpečné, pokud se používají pro dětské autosedačky nebo podsedáky. Dále by se neměly používat s běžnými bezpečnostními pásy pro děti nebo dospívající.

Těhotné ženy by se mu též měly vyhýbat. Pokud těhotná žena nemůže použít běžný bezpečnostní pás, což je velmi vzácné, měla by se za každou cenu vyhnout prodlužovacím pásům.

Závěr

Prodlužovače bezpečnostních pásů jsou při správném použití a přizpůsobení používanému vozidlu naprosto bezpečné. Měly by se používat pouze pro dospělé, kteří se nevejdou do běžného bezpečnostního pásu, a nikdy ne z pohodlnosti nebo pro usnadnění připoutání dětí. Pokud bezpodmínečně musíte mít nástavec bezpečnostního pásu, ujistěte se, že jste si pořídili takový, který je kompatibilní s vaším konkrétním vozidlem. Pořiďte si raději nástavec specifický pro výrobce nebo značku, o kterém víte, že byl testován pro váš konkrétní vůz.

Zdroj: redakce, expertinstitute.com