Většina rodičů netuší, že mají doma dítě s vysokým IQ. Možná mezi ně také patříte
Děti s vysokým IQ často nevykazují známky geniality na první pohled. Prozradit je může jejich odlišné chování a přístup k učení. To, že doma možná máte malého génia, naznačí několik charakteristickým znaků.
„To, že má doma rodič nadané dítě, pozná například podle toho, že je dítě nespokojené s tempem výuky, chtělo by jít rychleji a hlouběji než ostatní děti v běžné třídě, někdy z toho může být i frustrované, vzteklé, sarkastické, nebo naopak rezignované, znuděné, pasivní – záleží vždy na konkrétním dítěti,“ sdělila v rozhovoru pro web deti.mensa.cz Mgr. Monika Stehlíková, pedagožka a terapeutka nadaných.
Rychle si osvojí nové znalosti
Děti s vysokým IQ se učí rychleji než jejich vrstevníci. Tedy v momentě, kdy se ostatní teprve učí abecedu, děti s vysokým IQ již skládají první slova. Známkou vysokého intelektu je také rychlé pochopení složitějších věcí, aniž by bylo zapotřebí je složitě nebo zdlouhavě opakovat. V neposlední řadě si nadprůměrně inteligentní děti snáze pamatují nové informace a pokládají zvídavé otázky. Již v raném věku používají slova, která byste u nich nečekali. Například místa „auto“ řeknou „vozidlo“ a slovo „malé“ nahradí slovem „miniaturní“.
![shutterstock_2446570873-2 - MotorGuru.cz Holčička sedí a učí se do školy.](https://motorguru.cz/wp-content/uploads/2024/12/shutterstock_2446570873-2-1024x670.webp)
Mají vysokou potřebu objevovat svět kolem sebe
Pokud má dítě vysoké IQ, je většinou nejen velmi chytré, ale také mimořádně kreativní. Je schopné nás překvapit originálními nápady, které mnohdy nenapadnou ani starší jedince. Protože jsou to děti velmi zvídavé, málokdy se spokojí se strohou odpovědí na otázku. Chtějí se dozvědět co nejvíce, proto často navazují s doplňujícími otázkami. Velmi rády bádají a prozkoumávají svět z trochu jiného úhlu pohledu. Jelikož se běžně stává, že děti s vysokým IQ jen tak neposedí, plete si to spousta rodičů s tím, že mají ADHD, tedy hyperaktivitu s poruchou pozornosti.
Více se soustředí na emoce ostatních, ale kdo se soustředí na ty jejich?
Dalším typickým znakem je vysoká empatie, která je v očích vrstevníků často nepochopená. Ačkoliv znaků, které mohou naznačovat vysokou dětskou inteligenci, je ještě spousta dalších, jediným spolehlivým způsobem, jak potvrdit vysoké IQ, je odborné testování.
Myslíte si, že mít nadprůměrně inteligentní dítě je okamžitá výhra? Podle místopředsedy Mensy ČR mimořádně nadané děti vybočují a neznamená to, že budou mít jednoduchou cestu ke svým cílům. Děti s talentem mohou být také v depresi, protože vybočují a necítí se vždy pochopeni svým okolím.
Jak probíhá testování IQ u dětí?
Pokud mají rodiče nebo pedagogové podezření, že je dítě nadprůměrně nadané, stoprocentně potvrdit to může pouze odborné testování. V České republice se testování často provádí v psychologických poradnách, a to pomocí specializovaných metod a testů. Nejpřesnější výsledky ale získáte u absolvování IQ testu u Mensy Česko. Stačí se přihlásit na jejich internetových stránkách. Testování IQ nevyžaduje žádnou specifickou přípravu a trvá necelou půl hodinu. Rodičům se doporučuje, aby dítěti vysvětlili, že se nejedná o zkoušku, ale o aktivitu, během které si „zahraje různé hry“.
![Nejlépe inteligenci u dětí vyhodnotí IQ test. Zdroj: Shutterstock - MotorGuru.cz Logo IQ testu se souvisejícími ikonami, jako je mozek.](https://motorguru.cz/wp-content/uploads/2024/12/shutterstock_2368538971-2-1024x683.webp)
Průměrná hodnota IQ u dětí je 100
Pokud vaše dítě v IQ testu dosáhne skóre mezi 90 a 110, ovládá standardní schopnosti odpovídající jeho věku. Rozmezí 110 až 120 již poukazuje na nadprůměrné dovednosti, ke kterým se řadí rychlé logické myšlení či lepší pochopení složitějších úkolů. Výjimečně lze dosáhnout hodnoty IQ nad 130. To již značí nadprůměrné nadané dítě.
Naopak skóre pod 85 s sebou často nese problémy s učením a vyžaduje pozornost odborníků. IQ test se nesnaží ověřit pouze znalosti. Soustředí se také na schopnost přizpůsobit se, logicky myslet a řešit problémy. IQ test lze opakovat maximálně třikrát. Mezi absolvovanými pokusy musí být vždy minimálně jeden rok pauza.
Zdroje: deti.mensa.cz, news.harvard.edu, sancedetem.cz, mensa.cz, idnes.cz