Většina Čechů netuší, do jakého koše patří konzerva. Udělejte to konečně dobře
Pochutnali jste si na rybí konzervě a teď ji chcete vyhodit do běžného směsného odpadu? Pozor, to je velká chyba. Nejen, že trpí životní prostředí, ale také vás toto nakládání s odpadem může stát peníze. Přitom řešení je tak prosté.
Odpady od rybích výrobků lze prakticky všechny recyklovat, včetně rybích konzerv. Tuňák, šproty, sardinky, makrela – všechny tyto výrobky bývají zabalené v kovovém obalu, v konzervě. Konzerva je většinou tvořena hliníkem, vzácným kovem, který se běžně vyrábí z bauxitu.Výroba je náročná na energii a vodu. To vše si můžeme ušetřit, pokud budeme řádně recyklovat plechovky, které se již využívají.
Ačkoliv ještě před pár lety se vyhozené plechovky u nás nerecyklovaly tak, že z nich opět vznikly plechovky, nyní tento materiál výrobci nápojů využívají stále častěji. Většinu své produkce má dnes například Plzeňský Prazdroj, přidávají se i další známí výrobci.
Silný hliník se zrecykluje snadno
Při vzniku recyklátu z plechovek mohou úskalí představovat obaly, které jsou z tenkostěnného hliníku. Při jejich zpracování a přetavování barevných fólií, kterými jsou potištěné, se mohou uvolňovat jedovaté látky – dioxiny. I s tím si ale dnes recyklační linky již umí poradit. Nicméně rybí konzervy jsou většinou vyrobené ze silnějšího hliníku, u kterého nedělá zpracování problém. Konzerva se snadno zbarví veškerého potisku a barev, poté se přetaví na materiál, který lze dále zpracovat a vyrábět z něj opět plechovky.
Kde hledat kontejnery na kovy?
Rybí konzervy tedy rozhodně patří do kontejnerů na recyklování kovů. Tyto kontejnery se začínají v mnoha obcích objevovat po boku těch na sklo, papír a plasty.
Mají šedivou barvu a kromě klasických konzerv do nich můžete ukládat také kovové tuby, alobal, kovové zátky, víčka, krabičky, hřebíky, šroubky, kancelářské sponky a například i víčka od jogurtů, která se také vyrábí z alobalu. Kromě toho lze konzervy odvážet do sběrných dvorů, kde mají přímo na konzervy vyhrazené jedno místo tak, aby se konzervy nemíchaly s jiným kovovým odpadem.
Bohužel kontejnerů na kovy a hliník je stále poměrně málo, v celé České republice je jich jen kolem 9000, což je mnohem méně než kontejnerů na plasty. Proto v některých obcích umožňují ukládat konzervy do žlutých kontejnerů na plast s tím, že se odpad pak ještě vytřídí.
Vzhledem ke stoupajícím cenám, které se platí za ukládání směsného odpadu, to totiž přijde obec stále levněji. Pochopitelně jde také o velkou úlevu pro přírodu. To, že je možné kovy ukládat do žlutého kontejneru ale není zcela samozřejmé. Proto je lepší se informovat přímo na obci, kde je kontejner postavený.
Pozor na přebytečný tuk
Do recyklačních nádob není třeba konzervy vymývat, ale u těch od ryb, které vám zbydou po několik dnů doma, je to kvůli zápachu nutné.
V každém případě je třeba z konzervy odstranit zbytky jídla, které by mohly také zapáchat a podléhat hnilobě. Pokud je v konzervě zbylý tuk, ten by se rozhodně neměl vylévat do běžného odpadu. Zde se totiž sráží a může velmi výrazně ničit kanalizaci.
. Zbylý tuk je tedy třeba odlít do speciální nádoby, i tu je možné odnést do sběrného dvora, nebo do speciálních fialových kontejnerů. Nicméně je pravda, že těch je ještě méně než kontejnerů na kovy.
Jak recyklovat ostatní obaly od ryb?
Trvanlivé a ostatní rybí výrobky bývají zabalené dalších obalech, dobrou zprávou je, že jich lze většinu velmi dobře zrecyklovat, ať už se jedná o skleněné obaly s kovovými víčky, nebo plastové vaničky. U těch je pouze potřeba dávat pozor na jejich víčka. Ačkoliv se někdy tváří jako plastová, nebo hliníková, jde o směsný materiál, který se umísťuje do běžného odpadu.
Zdroj: Plasticunion.cz, Komunalniekologie.cz, Ekokom.cz