Vědci objevili záhadnou masku v hrobce pyramidy Mayů. Pohled na ni pouze pro odvážné
Maska vyřezávaná v nefritu, jejíž stáří vědci odhadli na více než 1 700 let, ležela ukrytá v mayské hrobce. Archeologové věří, že maska zobrazuje boha bouře, a její precizní zpracování naznačuje, že šlo o jeden z předmětů vytvořených pro pohřeb královské rodiny.
„Nález, jako je tento, je trochu jako vyhrát v loterii. Otevírá nám okno do nejasné doby, o které máme jen velmi málo písemných záznamů,“ uvedl v rozhovoru pro web smithsonianmag.com Francisco Estrada-Belli, hlavní archeolog.
Nefrit byl v mayské kultuře symbolem bohatství, moci a nesmrtelnosti. Výroba takových masek vyžadovala jak zručnost, tak také využití nákladných surovin, které se těžily stovky kilometrů od naleziště. Kromě nefritové masky byly v hrobce nalezeny i další zajímavé artefakty, například kosti. Na těch je zajímavé, že jsou pokryté řezbami, vytvořenými pravděpodobné obsidiánem, sopečným sklem. Odborníci na základě objevů spekulují, že šlo o významného krále nebo vlivného náboženského vůdce.
Nález královské hrobky
Hrobka byla objevená v lokalitě Chochkitam, která se nachází v hustých deštných pralesech na severu Guatemaly. Oblast sice archeologové pročesávají více než sto let, ale až nedávno zde byly provedené systematické vykopávky. Důvodem, proč se s vykopávkami nezačalo dříve, bylo řádění zlodějů. Ti oblast využívali k rabování artefaktů. Teprve v roce 2021 došlo díky využití moderní technologie LIDAR, která umožňuje skenování terénu pomocí laserů z letadla, k zajímavým objevům.
„LIDAR je pro nás jako rentgen džungle. Díky němu přesně vidíme, kde máme kopat, místo abychom se naslepo prodírali houštinami,“ dovysvětlil Estrada-Belli. Moderní technologie odhalila nejen tunely, které zde vyhloubili lupiči, ale hlavně neporušené místo v útrobách pyramidy, kam se nedostali. Archeologové museli vykopat více než šest metrů hlubokou šachtu, aby se ke skryté pohřební komoře, která byla z větší části neporušená, dostali.
Bohatství mayského krále
Uvnitř hrobky archeologové objevili nefritovou masku, více než 16 mušlí, páteř rejnoka a lidské stehenní kosti pokryté hieroglyfy a složitými řezbami. Nalezené artefakty na první dobrou poukazují na vysoké postavení pohřbeného panovníka. Na jedné z vyřezávaných stehenních kostí je vyobrazený muž držící nefritovou masku, podobnou té nalezené v hrobce. Další řezby a hieroglyfy údajně identifikují otce a děda pohřbeného krále, kteří pochází z Tikal a Teotihuacán, významných mayských měst.
„Masky z nefritu byly často vyráběné na pohřby mayských vládců. Maska nalezená v Chochkitamu pravděpodobně zobrazuje mayského boha bouře,“ píše zahraniční web All That’s Interesting. Mušle, které archeologové v hrobce našli, se ve starověké mayské kultuře používaly jako šperky či platidla.
Království Chochkitam
Během života tohoto záhadného panovníka bylo Chochkitam středně velkým mayským městem, ve kterém žilo zhruba 10 000 až 15 000 lidí. Podle dosavadních nálezů se ale předpokládá, že jeho vliv sahal daleko za hranice města. Obecně mayská civilizace patří mezi nejvýznamnější a nejvlivnější. Mayové nám po sobě zanechali propracovaný systém písma, astronomie a matematiky. Mayský kalendářní patří k těm nejpřesnějším, jaké kdy vznikly. Jejich inteligenci odráží i objevy techniky, kterou využívali v zemědělství. Na polích jim například nechyběly zavlažovací systémy.
„Mayové možná nebyli ve všech ohledech tou nejvyspělejší předkolumbovskou kulturou, to by bylo nefér například vůči Inkům, ale vytvořili nejkomplexnější písmo, se kterým kdo v předkolumbovské Americe přišel,“ pronesla v rozhovoru pro Český rozhlas Eleni Dimelisová, znalkyně mayské kultury.
Zdroje: nationalgeographic.com, nationalgeographic.com, smithsonianmag.com, allthatsinteresting.com, britannica.com, vltava.rozhlas.cz