Vědci objevili lék proti stárnutí. Do 1 roka bude stát miliony, chytří ho seženou hned
Lék proti stárnutí se hledá už pěknou řádku let. Nyní se zdá, že jsou vědci na skvělé stopě. Elixír, o který mají zájem vědci, je lék na předpis rapamycin. Dlouhé roky výzkumu ukázaly, že rapamycin je nejrobustnějším a nejprodukovatelnějším lékem, pokud jde o prodloužení délky života.
Pro National Geographic to tvrdí Matt Kaeberlein, dlouholetý výzkumník, který nedávno spoluzaložil technologickou společnost pro dlouhověkost. „Pokud vezmete staré myši, u kterých již došlo k poklesu funkce, a začnete je léčit rapamycinem, funkce se vrátí,” řekl Matt Kaeberlein serveru National Geographic. Někteří lidé se toho chytili a začali lék užívat navzdory tomu, že je zatím mnoho neznámých a není jasné, zda je jeho užívání bezpečné.
Než se však k rapamycinu blíže dostaneme, zamysleme se společně nad tím, co znamená „lék proti stárnutí“. Existují tzv. anti-aging přípravky, ale doslovný lék, který by snižoval věk, dosud lidstvo nezná. Zatímco tedy máme plnou koupelnu nejrůznějších krémů a sér proti vráskám, vědci hledají něco, čím by naši smrtelnost mohli oddálit jednou provždy.
Lék je schválený už dávno
Nicméně jde o lék, který byl americkým Úřadem pro kontrolu léčiv schválen již v roce 1999. Původně měl však sloužit k tomu, aby potlačil imunitní systém u lidí po transplantaci orgánů. Lékaři ho tak mohou předepisovat, ale nikde není potvrzené, že má opravdu vliv na proces stárnutí. U myší to sice funguje, ale nikdo prozatím netuší, jak na něj budou v tomto směru reagovat lidé. Vhodné by proto bylo počkat s užíváním na vědce, kteří se účinky stále zabývají.
Jak působí rapamycin na myši?
Rapamycin prodloužil životnost laboratorních zvířat o 25 %. A vědci tedy doufají, že může zpomalovat také lidské stárnutí. Ošetřené myši byly sice věkově babičky, ale měly mladiství vzhled. „Byly zdravější, silnější a vyvinulo se u nich méně rakoviny než u neléčených vrstevníků,” píše o testovaných myších BBC. Nikdo samozřejmě zatím neví, zda bude lék stejně působit také na lidi. Vědci si však myslí, že stojí za to vyzkoušet to.
Novější studie léku se rozšířily také na primáty. Vědci studující opice kosmany středního věku představili prozatímní výsledky, které odhalily, že rapamycin prodloužil délku jejich života asi o 15 procent. Jiná studie od stejných vědců však zjistila, že nezlepšila osteoartrózu zvířat. Ve skutečnosti se naopak toto nepříjemné onemocnění ještě zhoršilo. A to určitě není dobrá zpráva.
Testovat se budou psi
Nyní se vědci chystají otestovat funkci rapamycinu také u psů v zájmovém chovu. Domnívají se, že vzhledem k tomu, že psi sdílejí prostředí a emoce s lidmi, výsledky o jejich zdraví a délce života budou zvláště přeložitelné. Jak přesně otestovat účinnost rapamycinu u lidí vědci stále zjišťují. Joan Mannick a její tým provedli prozatím několik malých zkoušek inhibitorů mTOR. Několik desítek starších lidí posílilo imunitní odpověď na vakcínu proti chřipce o 20 %.
Co o rapamycinu víme?
Známý je také jako Sirolimus a prodává se pod obchodním jménem Rapamune. Je to lék, který v těle potlačuje signální enzym mTOR, který je základním rozhodovacím orgánem pro většinu buněk v těle a mozku. Hlavním účelem proteinu je zjistit, zda je výživa dostupná nebo nedostatková. Lék se používá k prevenci odmítnutí transplantovaného orgánu, k léčbě lymfangioleiomyomatózy a k léčbě nádoru perivaskulárních epiteloidních buněk. Má imunosupresivní funkce.
Rapamycin je produkovaný bakterií Streptomyces hygroscopicus a poprvé byl izolovaný v roce 1972 Surendrou Nathem Seghalem a kolegy ze vzorků, které byly nalezené na Velikonočním ostrově. Sloučenina byla pojmenovaná rapamycin podle původního názvu tohoto ostrova – Rapa Nui. Původně byl vyvinutý jako antimykotikum. Později se však přišlo na to, že má silné imunosupresivní a antiproliferativní vlastnosti.
„Tyto experimenty nám řeknou více o maximálním přínosu, který může rapamycin poskytnout. Skutečnost, že droga prodlužuje život i ve stáří, je prozatím povzbudivým výsledkem,“ citujeme na závěr National Geographic. A doufáme v pozitivní výsledky!
Zdroj: nationalgeographic.com, wikipedia.org, bbc.com