Tyto žárovky poškozují oči a způsobují rychlé stárnutí. Máte je doma, ale netušíte to
Vliv na vaše zdraví má v domácnosti jak kvalita ovzduší, tak například také zvolené osvětlení. Některé druhy žárovek přispívají k poškození oči, ovlivňují spánek a zdraví celého organismu. Jaké žárovky představují největší riziko a jak si oči chránit?
Nejoblíbenější volbou jsou v posledních letech LED žárovky, které mají dlouhou životnost a jsou energeticky úsporné. I ty však mají svoji temnou stránku. Tou je vysoký podíl modrého světla, které ve větší míře škodí očím, negativně ovlivňuje spánek a zrychluje stárnutí pokožky. Modré světlo nevyzařují pouze LED žárovky, ale také elektronika. Z toho důvodu se doporučuje minimálně hodinu před ulehnutím do postele vynechat mobil, sledování televize nebo používání notebooku.
Při dlouhodobém vystavení modrému světlu dochází k zánětům v oční sítnici a odumírání fotoreceptorů. V těch nejzávažnějších případech dochází až ke slepotě.
Modré světlo může proniknout až do oční sítnice
Ve chvíli, kdy modré světlo, které vyzařují LED žárovky, pronikne skrz rohovku až na sítnici, dochází k přetěžování citlivých očních buněk. Začne docházet k zánětům, ke vzniku suchých očí, k pálení očí nebo rozmazanému vidění. S tím se často pojí také bolesti hlavy a narušení spánkového režimu. Zmírnit dopady modrého světla můžete brýlemi proti modrému světlu. Ty se prodávají v dioptrických i nedioptrických variantách. Speciální sklo, které je v nich použito, efektivně odráží škodlivé modré světlo.
„V průběhu dne, kdy by člověk měl být aktivní, je vhodné, aby barva světla byla chladnější. V noční době se potřebuje uvolnit a relaxovat a barevný tón by měl být teplejší,“ vysvětluje pro Český Rozhlas Petr Žák, který se světlem zabývá.
Dochází k narušení přirozeného spánkového cyklu
Modré světlo nejenže negativně ovlivňuje kvalitu očí, ale také kvalitu spánku. Proč? Brzdí totiž produkci melatoninu, spánkového hormonu. U citlivějších jedinců tak snadno dochází k nespavosti a vyčerpání. Podle zahraničních studií je narušení melatoninu spojené s vyšším rizikem civilizačních onemocnění. Ve večerních hodinách tak preferujte teplejší světlo, nikoliv zářivě bíle LED osvětlení.
Pokud si domů LED osvětlení pořídit chcete, zaměřte se na varianty LED žárovky s teple bílým světlem, které jsou pro oči zdravější volbou, nevyzařují totiž tolik modrého záření. Užitečným tipem je také používání filtrů modrého světla na obrazovkách nebo zapnutí nočního režimu na telefonech a počítačích.
„Typické LED zdroje, s teplotou okolo 3000 K, které dnes lidé používají doma, v sobě mají hodně modré, a má-li někdo doma třeba LED zdroj 5000 K, ten vyzařuje tolik modrého světla jako slunce v poledne. Organismus tedy dostává informaci, že spát se rozhodně nejde,“ vysvětluje Hynek Medřický.
Jaké jsou alternativy ke klasickým LED žárovkám?
Skvělou možností jsou chytré žárovky, které umožňují nastavit barevnou teplotu a intenzitu světla podle denní doby. Během dne si nastavte studené bílé světo, které povzbudí kognitivní funkce, a večer dejte přednost teplejšímu odstínu.
„Staré žárovky vyzařovaly jiné barevné spektrum než moderní ledky. Ani staré televize nebránily tak silně ve výrobě melatoninu jako nové LED přístroje. A to nemluvím o mobilech, tabletech a počítačích,“ dodává v rozhovoru pro web e15 Medřický.
Pokud tak chcete mít pro tělo co nejbezpečnější domácnost, investuje do chytrých žárovek. Počáteční investice je sice vyšší, ale vrátí se vám to jak lepším zdravím, tak ušetřením nákladů za energie. Na trhu se také čím dál častěji objevují žluto-oranžově zabarvené LED lampy. Díky zabarvení dochází k odfiltrování velké části modrého světla. V obchodech je obvykle najdete pod označeními jako „retro” nebo „vintage” .
Zdroje: institutzdravehobydleni.cz, elektrosmog-zony.cz, e15.cz, wave.rozhlas.cz