Tyto 3 věty používají lidé s nulovým EQ. Snad je neříkáte také vy?
Měření výše inteligenčního kvocientu je v celém světě poměrně běžné. Emoční kvocient se však příliš neřeší. Věděli jste, že i hodnota EQ může být zajímavá a přinést nám spoustu informací? O čem je EQ a jaké věty často používají lidé s nízkým EQ?
Lidé s vysokým EQ najdou obvykle uplatnění jako poradci, manažeři nebo vůdčí osobnosti. Je velká naděje, že jejich život bude plný naplněných vztahů. Díky komunikačním dovednostem budou moci předvídat konflikty a vždy proplují životem na výbornou.
Co je to EQ?
Je to zkratka pro emoční nebo také emocionální kvocient. Je to v podstatě číselný ukazatel, který hodnotí lidskou schopnost zacházet s emocemi a také spolupracovat se svým sociálním okolím. Hodnotí vlastnosti, které mají něco společného s city a emocemi. A také veškerou komunikací s okolím. Nehodnotí však složky empatie, motivace, sebeovládání a myšlenkové schopnosti.
Zjednodušeně řečeno je emoční inteligence schopnost zvládat své emoce a vcítit se do emocích ostatních. Dělit ji můžeme na intrapersonální a sociální. Do první skupiny patří znalost vlastních emocí, jejich ovládání a schopnost sebemotivace. Do druhé skupiny, tedy do interpersonální inteligence patří empatie a schopnost přizpůsobit své jednání na základě emocí jiných lidí.
Podle Justina Bariso, autora knihy Emoční inteligence v každodenním životě, „lze emoční inteligenci využívat ke zlu, ale můžete se tomu naučit bránit“. To je další zajímavý pohled na to, jak EQ ovlivňuje naše životy denně.
Pandemický efekt
Emoční inteligence je důležitou součástí pracovních dovedností. Lidé s nižším EQ často uvádí, že nemají pohodu v práci, nejsou spokojeni a v práci mají velký stres. „Pandemie COVID-19 ukázala, že zaměstnanci zjistili, že pokud se neorientují emocionálně inteligetním způsobem, mají sklon k vyhoření,“ píše server BBC. Lidé s vyšším EQ byly lépe schopni pečovat o své blaho. Dokážou si dokonce přiznat, že jsou vyčerpaní.
Pandemie také ukázala, že empatie manažerů od vypuknutí pandemie prudce klesala. Snížení emocionálního porozumění mezi vrcholovými pracovníky a zaměstnanci mělo negativní dopad. Spousta zaměstnanců měla pocit, že se o ně vedení nezajímá a pak se dostavil syndrom vyhoření. V lepším případě si intuitivně začali shánět nové zaměstnání.
3 fráze, které tito lidé říkají
„Víš, co se stalo mně?“
Pokud se vám stane něco zábavného, pravděpodobně se o to budete chtít podělit s ostatními. Lidé s nízkou emoční inteligencí se o sobě chtějí bavit neustále. V debatě tak bravurně konverzaci přetáčí zpět k sobě kdykoliv. Hovoříte o tom, že jste byli na skvělé dovolené? Oni měli určitě ještě o kousek lepší dovolenou. Zkrátka vždy najdou něco, čím se váš příběh snaží přebít. Ať už jde o věci hezké a příjemné nebo naopak nepříjemné.
„Nechci se o tom bavit.“
Otevřená komunikace je téma, které je čím dál tím častěji propírané. Doporučuje se nejen na poli vztahů mezi partnery, ale také při vztahu s dětmi. A často i v ostatních vztazích. Pokud však chcete zavést otevřenou komunikaci s někým, kdo má nízké EQ, pravděpodobně moc nepochodíte. Čím to je? Takový člověk nevidí chybu v sobě a vašim pocitům nerozumí. Nakonec jste špatní vy, protože se snažíte jen něco zbytečně řešit a protějšek se o tom nehodlá bavit.
„Nevím, co ti mám na to říct.“
Pokud máte nějaké trápení, pravděpodobně se s ním potřebujete a chcete někomu svěřit. Obvykle je to blízký příbuzný nebo dobrý přítel. Od něj pak čekáte nějakou útěchu. Někdy se však dočkáte jen vyhýbavé reakce a zmatení. Je to tím, že lidé s nízkou emoční inteligencí nerozumí svým pocitům. Z toho důvodu pak nedokáží rozluštit ani ty vaše a vcítit se do vaší situace. Místo nějaké reakce se tak můžete dočkat ignorace. Případně opravdu minimální emocionální podpory.
Zdroj: wikipedia.org, bbc.com, edition.cnn.com