Typická vážná chyba řidičů: kruhový objezd, dva jízdní pruhy. Jak je to s předností?

Přidat na Seznam.cz

Toto je běžná chyba řidiče: kruhový objezd, dva pruhy a vy máte pocit, že by vám ostatní měli dát přednost v jízdě za situace, kdy měníte směr jízdy, protože platí pravidlo pravé ruky. Vězte, že neplatí, a v tomto článku vám vysvětlíme, jaká jsou pravidla silničního provozu pro automobily a jiná vozidla měnící směr jízdy v rámci kruhového objezdu. Je dobré je znát. Vyhnete se nervům, zbytečným pokutám a (nedej bože) škodám.

Platí na kruhovém objezdu pravidlo pravé ruky? Zapomeňte na to. Mají auta ve „vnitřním“ pruhu kruhového objezdu vždy přednost? Ani to není pravda. Jak se to tedy správně dělá a jaká pravidla platí? Není to složité a dává to smysl, ale je důležité znát pravidla, protože v Česku máme stále více kruhových objezdů a je jich stále více s více jízdními pruhy.

„Pokud tedy chcete v rámci kruhového objezdu změnit jízdní pruh, jste řidič, který dává přednost ostatním autům. A naopak. Pokud se nacházíte na kruhovém objezdu a nemáte v plánu měnit jízdní pruh, musí vám jiné auto, které tak chce učinit, dát přednost.“ říká Pavel Kříž, provozovatel autoškoly na Praze 5.

„Pokud náhodou chcete z kruhového objezdu vyjet a potřebujete se kvůli tomu zařadit do vnějšího pruhu, nedivte se, že vám auto ve vnějším pruhu nedá přednost. Není to jejich povinnost a budete muset počkat. Totéž platí i v opačném směru – když se rozhodnete změnit směr jízdy, musíte na kruhovém objezdu jednoduše dát přednost.“ dodává Kříž.

Zdroj: redakce – autorský text, Kříž – autoškola