Toto místo je často plesnivé a smrdí. Přitom si lidé myslí, že je čisté
Pračka je jedním z nejdůležitějších spotřebičů v domácnosti – usnadňuje nám život a zajišťuje, že naše prádlo zůstává hygienicky čisté a svěží. I ona ale potřebuje pravidelnou péči, která se skládá především z pravidelného čištění. A některá místa, ačkoliv se zdají dostatečně čistá, potřebují speciální pozornost.
Bez pračky si dnes život představíme jen těžko. Zatímco ještě před několika dekádami bylo vlastnit pračku spíše raritou a prádlo se pralo výhradně ručně, s nástupem prvních praček se situace změnila. Dnes má automatickou pračku každá domácnost. S jejím užíváním se pojí i pravidelná údržba, která zahrnuje hned několik kroků.
Vedle správného používání je to také dostatečné čištění různých prostor, například zásobníku na prášek a aviváž, filtrů i dalších, méně nápadných “zákoutí” pračky. Vynecháte-li všechna důležitá místa, může docházet ke vzniku plísní a zanášení nečistotami, které pak často způsobují nepříjemný zápach.
Jak vyčistit pračku
Správná údržba pračky zajistí spotřebiči delší životnost, ale i čisté a svěží prádlo bez skvrn a zápachu. Základní údržba začíná pravidelným setřením vnějších částí pračky mírně navlhčeným hadříkem. Utíráme ovládací panel, dvířka i všechny části, kde se usazuje prach nebo vlhkost.
Dalším krokem je čištění bubnu. Nabízí-li vaše pračka program čištění, je vhodné jej pravidelně zapínat. Přidejte také speciální prostředek pro čištění pračky, dezinfekci na praní nebo obyčejný bílý ocet, který se postará o plísně i zápach.
Zapomínat bychom neměli ani na zásobník, ve kterém se drží zbytky pracích prostředků a vytvářejí slizký film, který může opět začít plesnivět. Celý zásobník vyjměte z přihrádky, mechanicky vydrhněte houbičkou, umyjte čistou vodou a nechejte uschnout. Je dobré hadříkem vytřít také vnitřek přihrádky na zásobník.
Posledním krokem je pak čištění filtru. Ten se nejčastěji nachází ve spodní části pračky pod dvířky. Obvykle se jedná o kulatý otvor, který je opatřen krytkou v barvě pračky. Tento kryt stačí pro otevření mírně zmáčknout. Poté odšroubujte víko samotného filtru. Nezapomeňte si pod něj umístit nějakou nádobku nebo alespoň hadr, protože z filtru vždy vyteče nějaké množství vody. Filtr vyprázdněte a opět důkladně uzavřete.
Na gumové těsnění se často zapomíná
K čištění pračky neodmyslitelně patří i řádná údržba gumového těsnění uvnitř bubnu. Na to se často zapomíná, protože zvenčí může vypadat jako perfektně čisté. Někteří lidé mají také pocit, že když pravidelně zapínají čisticí program na pračce, není nutné těsnění čistit zvlášť.
Právě nečistoty a vlhkost za gumou ale vedou ke vzniku plísní a nepříjemného zápachu. Ideálně po každém praní gumové těsnění zevnitř vytřete suchým hadříkem. Jednou týdně si pak připravte roztok octa a vody v poměru 1:1, vezměte si houbičku na nádobí nebo menší hadřík, namočte jej v roztoku a důkladně všechny záhyby gumového těsnění vytřete.
Pokud je již přítomna ve větší míře plíseň, namísto octa použijte speciální přípravky na bázi chloru. Ty naneste přímo na těsnění a nechejte je chvíli působit. S chemickými přípravky ale postupujte opatrně a vždy čtěte návod, u silnějších koncentrací je totiž velké riziko poškození gumy.
Další tipy pro údržbu pračky
Aby pračka fungovala dlouho, nestačí jen čistit těsnění. Spotřebič je nutné užívat správně a dodržovat určité kroky. Tím prvním je praní při správných teplotách. Dnes jsou trendem krátké programy na nejnižší teploty, které sice ušetří čas a možná i nějaké peníze, ovšem pračce neprospívají a podílejí se na vzniku usazenin na bubnu i topném tělese. Alespoň jednou týdně vyperte na 60 až 90 °C, využít k tomu můžete třeba pračku plnou ručníků nebo povlečení.
Vyvarujte se také nadměrnému užívání pracích prostředků a vždy dodržujte doporučené dávkování. Pokud nemusíte použít aviváž, perte bez ní. Je to šetrnější k pračce, pokožce a případně i k sušičce. Pro změkčení prádla se dá použít i ocet a pro vůni pár kapek esenciálního oleje.
Zdroje: Lidovky.cz, Martastewart.com, Architecturaldigest.com