Toto je v obytném voze zakázáno. A spousta řidičů to neví

Přidat na Seznam.cz

Obytný vůz je specifické vozidlo, protože jeho interiér je rozdělen na cestovní a obytnou část. V cestovní části jsou normální sedadla (včetně sedadla řidiče) a sedačky víceméně podobné těm, které se používají v automobilech. Na těchto sedadlech jsou bezpečnostní pásy. Co se ale v „obytňáku“ nesmí dělat?

Obytný prostor karavanu je zase místem, které se používá při stání. K dispozici je postel, koupelna, chodba atd. Tato část navazuje na cestovní část, protože něco, co lze nazvat kuchyní, je také cestovní částí.

Je možné spát v obytném voze v posteli za jízdy?

Ne! Zde není absolutně žádných pochyb, už jen proto, že lůžko není vybaveno bezpečnostními pásy a není to sedadlo. Na cestovním sedadle můžete spát pouze tehdy, pokud jste připoutáni bezpečnostním pásem. Totéž platí pro pohyb v kabině – ten se nesmí provádět za jízdy., jak píše server HLC.

Je také důležité si uvědomit, že obytný vůz je navzdory své často obrovské velikosti maximálně čtyř nebo pětimístné vozidlo. Může v něm cestovat pouze tolik osob, pro kolik je registrováno, a tolik, kolik má bezpečnostní pásy. Ignorování výše uvedených doporučení bohužel končí tragicky. Nejenže je obytný vůz velký, takže uvnitř je dostatek prostoru pro „létání“ nepřipoutaného cestujícího, ale v případě nárazu se vozidlo chová jako kartonová krabice.

Statistiky nehod karavanů bohužel ukazují, že lidé, kteří nejsou připoutáni bezpečnostními pásy, nebo ještě hůře, leží za jízdy v posteli, často umírají. U obytných automobilů je obecně nadprůměrná úmrtnost jejich cestujících při dopravních nehodách.

Obytný vůz není totéž co běžná dodávka, která je konstruována s ohledem na bezpečnost. Obytný vůz je přestavěná dodávka, u níž je hlavním zájmem zajistit co nejvyšší úroveň pohodlí při používání, když auto stojí.

Zdroj: happylittlecaravan.com