Tohle rozhodně nenechávejte v rozpáleném autě! Nejde jen o vodu, kosmetiku nebo čokoládu!
Léto je konečně tady, sluníčko pálí a my vyrážíme na výlety autem. Jenže pozor, když auto necháte stát na slunci, může se z něj stát pořádně rozpálená past. A nejde jen to, že se vám při návratu udělá trochu horko. Jde i o věci, které v něm často bez přemýšlení necháváme.
Jak rychle se z vašeho auta stane rozpálená pec?
Možná si říkáte, že nechat něco na chviličku bez dozoru uvnitř auta nevadí. Omyl! Vnitřek auta se dokáže rozpálit neuvěřitelně rychle, i když venku zrovna není třicet ve stínu. Během pár desítek minut je tam jak v sauně. A některé části, jako palubka nebo volant, na které pere slunce přímo, můžou být tak horké, že na nich skoro neudržíte ruku. To pak věci odložené přímo na nich dostávají pořádně zabrat. A mimochodem, tmavší auta se nahřívají ještě rychleji.
Co tedy do rozžhaveného auta fakt nepatří?
Elektronika jako je mobil, tablet, notebook, powerbanka, ale i elektronická cigareta představují tikající bombu. Všechny tyto hračky jsou plné citlivých baterek. Horko jim nejen zkracuje život, ale můžou se nafouknout, nenávratně poškodit, a v tom nejhorším případě i bouchnout nebo začít hořet. Už teploty kolem 35 °C jim dávají zabrat. A riziko je ještě větší, pokud je v autě necháte nabíjet! Navíc i jejich displeje trpí.
Spreje, zapalovače, a dokonce i některé dezinfekce se v horku mění v malé bomby. Jak teplota stoupá, roste tlak uvnitř a nádoba může explodovat. To pak máte obsah rozstříkaný po celém autě, a když je nejhůř, může to i chytnout. Zapalovač může navíc fungovat jako lupa. Síla takové exploze umí být překvapivá.
Vaše lékárnička i kosmetická taška můžou v autě pěkně utrpět. Nejde jen o to, že se krém „srazí“ nebo rtěnka rozteče. Mnohem horší je, že léky ztrácí účinnost – třeba inzulín nebo antibiotika. U opalovacích krémů zase klesá ochranný faktor. Navíc se v teple mění jejich složení a můžou se v nich množit bakterie. Parfémy a toaletky zase mění vůni a nevydrží tak dlouho.

Lahev vody v autě se zdá jako samozřejmost, zvlášť v létě. Ale bacha, i ona může být zrádná. Čirá plastová lahev s vodou, když na ni zasvítí sluníčko (třeba na sedačce), může fungovat jako čočka a klidně vám zapálit interiér! Hasiči před tím varují. Navíc se z přehřátého plastu můžou do vody uvolňovat různé chemikálie. A otevřené pití se v teple rychle kazí. Sycené nápoje v PET lahvích můžou dokonce bouchnout.
Zapomenutá svačina nebo nákup se v rozpáleném autě rychle stane problémem. Jídlo se kazí, hlavně maso, ryby nebo saláty s majonézou – hrozí pak střevní potíže. Čokoláda a bonbony se samozřejmě roztečou a zanechají fleky, které jdou těžko dolů.
Další věci, které byste neměli nechávat v autě mnohé překvapí
Kromě výše uvedené pětky jsou tu i další věci, které mohou v létě způsobit potíže. Jedná se třeba o brýle – dioptrické i sluneční. Ty totiž můžou fungovat jako lupa a něco propálit. Navíc se můžou plastové obroučky zkroutit a speciální vrstvy na čočkách popraskat.
O bateriích už byla řeč výše, a to ve vztahu k elektro zařízením. Paseku však umí nadělat i klasické baterky, které můžou vytéct nebo se dokonce vznítit.
Pozor byste si měli i na nosiče jako jsou CD a DVD, protože ty mohou vysoké teploty pokroutit a vy už si pak nic nepustíte.
Děti a zvířata nenechávejte v autě ani na chviličku!
I když článek pojednává hlavně o věcech, tohle si prosím vezměte k srdci: NIKDY, ale opravdu NIKDY nenechávejte v zaparkovaném autě děti nebo zvířata! Ani na pět minut, ani s pootevřeným okýnkem! Teplota uvnitř stoupá tak strašně rychle, že to může mít tragické následky. Tady jde o život.

Jak vyzrát na horko a slunce?
- Hledejte stín: Nejjednodušší rada.
- Sluneční clona: Ta na přední sklo fakt pomůže snížit teplotu palubky.
- Vyvětrejte: Než nasednete, otevřete dveře a nechte horký vzduch vyfouknout.
- Pravidlo poslední kontroly: Než zamknete, prostě se rychle koukněte dovnitř – na sedačky, palubku.
- Malá finta: Pokud často vozíte něco důležitého (třeba notebook vzadu), položte si k tomu něco, co budete určitě brát do ruky při odchodu (mobil, kabelku). Když si pro to sáhnete, zkontrolujete i okolí.
Tak vidíte, rozpálené auto není žádná legrace. Může nadělat pěknou paseku na vašich věcech, a co je nejhorší, ohrozit ty nejzranitelnější. Stačí však jen trocha opatrnosti a můžete si léto užívat v klidu a bezpečí.
Zdroje: autozive, autorevue, novinky.cz,