Titul nejkrásnější vesnice 2024 vyhrála tato. Podívejte se sami
V České republice stále najdeme vesnice, které si dodnes zachovávají unikátní tradice, zvyky a dobovou architekturu. Některé z nich dokonce vyhrály ocenění „Vesnice roku“, které se každoročně uděluje. Pokud si tak chcete na chvíli odpočinout od shonu moderního světa, prozradíme vám, kam zamířit.
V srdci Zlínského kraje, jen pár kilometrů od Uherského Hradiště, se nachází Ostrožská Lhota, která se v roce 2023 stala Vesnicí roku. První písemná zmínka o vesnici pochází již z roku 1371 a postupně se stala největší vesnicí, která měla v názvu „Lhota”. V současné době zde trvale žije kolem 1 500 lidí.
Zahlédnete tu vzácného motýla i bourovce
Jednou z hlavních atrakcí je kostel sv. Jakuba Staršího nebo přírodní památka Údolí Okluky, která potěší milovníky přírody. Obdivovat tu lze spoustu druhů rostlin i živočichů, jako jsou vzácní motýli, třeba bourovec trnkový. Projít se tu můžete i opuštěnými ovocnými sady. Zajímavé je také obecní muzeum, kde jsou k vidění exponáty od pravěku až do 19. století.
Vacov, vesnice roku 2024
Vacov, kde trvale žije kolem 1 500 obyvatel, leží na úpatí Šumavy. Není tak divu, že jedním z předních lákadel ja právě nádherná příroda, které dominují louky, lesy a staré chalupy. Kromě nádherné přírody, která vybízí k turistice a cyklovýletům, se ve Vacově v průběhu roku pořádají i zajímavé kulturní akce, jako je tradiční masopust. V ulicích jsou průvody maškar, kde nechybí originální masky kobyly, smrti nebo šaška s homolovou čepicí.
Obvykle v průvodu nechybí ani tzv. „vostřížky“, tedy postavy v kostýmech pošitých barevnými kousky látek, které svým hravým chováním baví diváky. Masopust doprovází lidová hudba a tance. Zajímavou zastávkou je i kostel sv. Mikuláše nebo rozhledna Javorník, odkud je nádherný výhled na okolní krajinu.
„Komisi jsme určitě okouzlili tou symbiózou mezi lidmi, spolky, určitě se jí líbilo naše krásné náměstí, naše krásná škola a samozřejmě to, co pro ně občané napříč obcí připravili,“ pronesla v rozhovoru pro Český rozhlas družinářka Jana Voldřichová.
Veselý Kopec, vesnice známá především díky skanzenu
Vesnice, ve které trvale žije pouze kolem 20 obyvatel, přesto láká turisty. Může za to místní skanzen, v němž můžete nahlédnout pod pokličku venkovského života od poloviny 19. do poloviny 20. století. K vidění jsou dobové chalupy s chlévy, stodoly, ale také vodní mlýn či pila. Oblíbenou a zároveň jednou z nejnovějších atrakcí je pazderna, kde pan Josef Fidler zpracovává len, z něhož vyrábí nádherné textilie.
Rodiny s dětmi potěší možnost pohladit si a nakrmit některá zvířata typická pro venkov. Na své si tu ale přijdou i senioři, kteří si třeba zavzpomínají na své mládí a na to, jak kdysi vypadal jejich každodenní život. Návštěvu Veselého Kopce je možné zakončit výletem do nedaleké historické krčmy ve Svobodných Hamrech, kde doporučuji ochutnat tradiční regionální speciality. A pokud vám zbyl ještě nějaký čas navíc, zamiřte také do menšího skanzenu Betlém v Hlinsku, který je zapsaný na seznamu UNESCO. Skanzen Veselý Kopec navíc každoročně pořádá speciální akce, a to například související s Velikonocemi či Vánocemi.
„Návštěvníkům přiblížíme tradice, které se v minulosti vázaly k jednotlivým velikonočním svátkům, tedy od Zeleného čtvrtku do Velikonočního pondělí. Návštěvníci se mohou těšit na ukázky zdobení kraslic, pletení pomlázek, pečení velikonočního pečiva. Řadu věcí, které se k Velikonocům a jaru vázaly, si budou moct i zakoupit,“ prozradila webu iDNES.cz v souvislosti s Velikonocemi Ilona Vojancová, ředitelka Muzea v přírodě Vysočina.
Zdroje: kudyznudy.cz, ostrozskalhota.cz, vacov.cz, budejovice.rozhlas.cz, denik.cz, idnes.cz