Tipnete si, která automobilka postavila auto s největším nájezdem kilometrů v historii?

Přidat na Seznam.cz

Moderní vozy Volvo jsou proslulé svou bezpečností, ale majitel nejdéle jezdícího vozu na světě měl na mysli jiné věci než jen bezpečnou jízdu, jak píše server Slash Gear.

Učitel přírodních věd Irv Gordon si koupil Volvo P1800 s úmyslem jezdit s ním… hodně. Ve skutečnosti s ním jezdil tak často, že jeho vůz P1800 získal Guinnessův rekord v počtu najetých kilometrů – v roce 2014 měl na tachometru neuvěřitelných 4,9 milionu kilometrů. Gordon koupil své třešňově červené kupé Volvo v roce 1966 a od té doby s ním jezdil tak často, že ujel vzdálenost srovnatelnou s více než stonásobným obkroužením obvodu světa.

Gordon pro Volvo uvedl, že nebylo jeho záměrem dosáhnout rekordního počtu ujetých kilometrů; prostě si jízdu se svým P1800 užíval. Obyvatel Long Islandu uvedl, že se do vozu po jeho zakoupení okamžitě zamiloval a poté nemohl přestat jezdit. Co se týče počtu ujetých kilometrů, pravidelně s ním jezdil 210 kilometrů denně do práce, čímž dosáhl celkového průměru ujetých kilometrů přibližně 160 000 kilometrů za rok. To však sotva poškrábe povrch, pokud jde o zajímavé zajímavosti tohoto klasického kupé.

Nejdelší kilometrový nájezd udělal z Volva P1800 ikonu

Bývalý středoškolský učitel věnoval svému vozu také velkou péči. Nikdy nešpinil interiér, zakázal v něm pít, jíst a kouřit. Kromě toho Gordon prozradil, že nikdy nevyměnil žádnou z hlavních součástí P1800, protože jeho motor a převodovka jsou stejné, jaké byly součástí vozu, když ho poprvé koupil. Přestože Gordon strávil na cestách tolik času, nikdy s vozem neprovedl žádnou nedovolenou otočku a prozradil, že za celou dobu třímilionové cesty svého vozu dostal pouze dvě pokuty za parkování.

Kde je Gordonův nejdéle řízený vůz nyní?

Po dosažení hodně přes 4 miliony kilometrů Gordonův vůz P1800 ještě nekončí. Stále s ním neustále jezdí na autosalony po celých Spojených státech, a dokonce i v zahraničí. Gordon bohužel v roce 2018 zemřel. Jeho příteli, mechanikovi Volva, který si říká Nino Gambino, se však podařilo udržet vůz v provozu. Jak ukazuje video na YouTube, Gambino se podělil o své zkušenosti s řízením slavného P1800 a vysvětlil, že má pocit, jako by Gordonova přítomnost vůz nikdy neopustila.

Gambino tvrdil, že s vozem často jezdil plynule, a Gordonův styl řízení popsal jako relaxační. Uvedl také, že Gordon rád řídil svůj vůz P1800, protože byl velmi pohodlný a nikdy ho nezklamal. Rekordní vůz P1800 je nyní v majetku společnosti Volvo, kde je stále udržován a občas vyjíždí na testovací jízdy. Moderní iterace vozů Volvo nabízejí řadu bezpečnostních technologií, ale Gordonův ikonický vůz P1800 dodnes ztělesňuje klasický, spolehlivý styl výroby společnosti z roku 1966.

Zdroj: slashgear.com