Tesla boří hranice. Nový elektromobil bude skoro za hubičku

Přidat na Seznam.cz

Tesla chce se základním modelem Q dobýt nové skupiny zákazníků a stát se největší automobilkou na světě. Cena nového vozu má začínat na 550 000 korunách, což je o polovinu méně než její dosud nejlevnější automobil, jak uvádí web Car Wow.

Šéf společnosti Tesla Elon Musk již před lety oznámil plány na základní model nižší než Model 3. Od té doby však „baby Tesla“, jak ji odborníci rádi nazývají, musela vždy čekat v řadě za jinými projekty, jako je pick-up s názvem Cybertruck a nákladní vůz Semi. Ty jsou však nyní plně vyvinuty, jak Musk oznámil na Dni investorů společnosti Tesla. Nyní se může soustředit na novou generaci elektromobilů. A ta by měla být především levná.

Musk hovoří o autě v přepočtu za 550 000 korun, což by byla téměř polovina ceny aktuálně nejlevnějšího Modelu 3.

Pomocí levného modelu chce Musk přilákat zákazníky, kteří si dosud nemohli nebo nechtěli koupit elektromobil. V dlouhodobém horizontu je Muskovým cílem jednoho dne prodávat 10 milionů vozů ročně, což by z Tesly udělalo z dnešního pohledu největšího výrobce automobilů na světě.


Model Q místo modelu 2

Aby bylo možné tohoto ambiciózního cíle dosáhnout, potvrdil Musk na Dni investorů zvěsti, že malá Tesla bude postavena v nové továrně Gigafactory v mexickém Monterrey nedaleko hranic USA s Texasem. Všechny ostatní informace o voze zůstávají spekulacemi – například jeho název. Musk již v minulosti popřel, že by se měl jmenovat Model 2, a ukázal tak jeho umístění pod Modelem 3.

Podle nejnovějších zvěstí z Číny, kde bude malá Tesla navržena, vyvinuta a vyrobena pro čínský trh v šanghajské továrně Gigafactory, se bude nejmenší vůz Tesly jmenovat „Model Q“.

V nabídce mají být tři verze: Long Range, Performance a Basis RWD. Vůz má na jedno nabití baterie ujet až 400 km a v závislosti na variantě zvládnout start z 0 na 100 km/h za 3,9 až 6,9 s. Vůz má být také vybaven systémem pro rychlou jízdu na dálku. Elon Musk kdysi o designu nejmenší Tesly prohlásil, že model by měl být vizuálně něco radikálního jako cybertruck.

Zdroj: redakce, carwow.co.uk