Tento hrad nedaleko Česka přitahuje turisty. Krvavá historie a vraždy. Troufnete si?

Nedaleko českých hranic se nachází hrad s hororovou historií. Jeho zříceniny dodnes lákají milovníky historie, záhad a tajemných příběhů, ale i turisty, kteří se v jeho okolí vydávají do přírody. Tajemná atmosféra vás možná pohltí, ale návštěva rozhodně bude stát za to. Troufnete si?

Hrad najdeme na Slovensku, jen kousek od našich hranic. Stojí na kopci a může se pyšnit honosným výhledem do Šárské kotliny. Jeho mohutné zdi by mohly vyprávět příběh. Tak jako ostatní hrady i tento sloužil v minulosti jako pevnost, která měla ubránit naše české hranice před nepřáteli. Některé příběhy z historie se vyprávějí dodnes. 

Hrad měl sloužit jako ochrana uherských hranic, ale…

Čachtický hrad byl postaven ve 13. století a původně sloužil především jako hrad strážní. Měl za úkol bránit vpádům Tatarů a dalších nepřátelských vojsk na území Uherska. Místo k jeho stavbě nebylo zvoleno náhodou – jde o velmi strategickou polohu. Z vysokého kopce je výborně vidět do údolí i na tehdejší důležitou stezku, která vedla z Myjavy do Pováží. 

„Nejdůležitější událostí, která se odehrála v Čachticích a nesmazatelně se zapsala do historie slovenského národa, byla IV. sednice literárního spolku TATRÍN, která se konala na zdejší faře ve dnech 9. a 10. srpna 1847. Zástupci dvou rozdílných vyznání přijali pozvání katolického kněze Josefa Urbanovského. Zde se dohodly a projevily jednotnou vůli povýšit na spisovnou řeč slovenštinu,“ informuje oficiální web obce Čachtice cachtice.sk.

Zakladatelem byl „paradoxně“ Kazimír

Za zakladatele je považován Kazimír z rodu Hunt-Poznanovců, po němž hrad zdědili jeho synové. Ti se úspěšně ubránili vojskům Přemysla Otakara II., ale o několik let později s hradu zmocnil velmi uznávaný šlechtic Matúš Čák Trenčanský, kterému se také přezdívalo “nekorunovaný král Slovenska”.

Po jeho smrti padl hrad opět do rukou panovníků, tentokrát to byl rod ze Stibořic. Ani ti si jej ale neudrželi a po vymření jejich rodu hrad nadále měnil majitele, až se dostal k rukám Františku Nádasdymu. Vážený uherský šlechtic byl také udatným bojovníkem proti Turkům, dnes je ale známý spíše pro jeho sňatek.

Čachtický hrad byl důležitým strategickým místem
Čachtický hrad byl důležitým strategickým místem. Zdroj: Shutterstock

Alžběta Báthoryová ho zdědila po manželovi

„V Čachticích se také snoubí dávnověká historie smutně proslulá zločiny Alžběty Bátoriové, paní Čachtického hradu,“ informuje web obce Čachtice. Začátkem 17. století se stal Čachtický hrad domovem jedné z nejvýznamnějších osobností uherské historie – Alžběty Báthoryové. Tato uherská šlechtična zdědila Čachtice po svém zesnulém manželovi Františku Nádasdym. Alžběta neobývala přímo hrad, byla ale pravidelnou návštěvnicí přilehlého čachtického kaštelu, který k hradu nechal vybudovat Nádasdy. I přesto si však vysloužila přezdívku „Čachtická paní“.

Posedlost mládím

Podle legend byla Alžběta Báthoryová doslova posedlá mládím. Aby si svůj vzhled zachovala, koupala se údajně v krvi mladých panen. Dodnes není jasné, zda jsou tyto zvěsti pravda, nebo jen produkt dobových mocenských bojů.

Faktem ale je, že byla Alžběta obviněna z toho, že hrubě zacházela se svými poddanými a některé služebné měla dle svědků brutálně zavraždit. Při činu ji přistihl úředník Jiří Turzo, který měl své manželce napsat: „Když naši lidé a služebnictvo vešli do domu, našli tam mrtvou dívku, druhá vyčerpaná mučením a surově zbitá, už zemřela. Kromě toho tam seděla další zmlácená žena a další, svázané, které si ta prokletá osoba schovávala pro jinou příležitost,“ informuje web Novinky.cz.

Soud s Čachtickou paní ale nikdy neproběhl. Alžběta byla držena ve vazbě na Čachtickém hradě, kde také v roce 1614 zemřela.

Dnes je hrad oblíbenou turistickou atrakcí
Dnes je hrad oblíbenou turistickou atrakcí. Zdroj: Shutterstock

Dnes je zřícenina oblíbenou turistickou atrakcí

Sláva Čachtický hrad neopouští ani dnes. Jedná se totiž o jednu z nejvyhledávanějších zřícenin na Slovensku a každoročně přiláká tisíce turistů. Zřícenina se nachází v Trenčínském kraji nedaleko obce Čachtice, která leží asi 20 minut od hraničního přejezdu ve Strání.

Kromě historických prohlídek se na místě pořádají různé tematické a kulturní akce či noční prohlídky, které lákají především milovníky tajemna. Právě ti se na hrad vydávají také za pátráním po paranormálních jevech. Čachtický hrad zkrátka nepřestává lidi fascinovat ani po staletích. Důkazem je také několik snímků, které byly z Čachtického hradu natočeny, a to například legendární film Báthory. 

Zdroje: Novinky.cz, Wikipedia.org, Cachtickyhrad.eu, Mapy.cz, cachtice.sk