Téměř každý z nás zažívá příznaky demence, aniž by o tom věděl. Možná jste také v ohrožení
Stárnutí je přirozená součást našeho života. Nese s sebou ale různé zdravotní obtíže. Zatímco některé můžeme snadno ovlivnit tím, jak se celý život staráme o vlastní tělo i mysl, jiné přicházejí i přes veškeré naše snahy. Nemocí typickou pro stáří je demence – ačkoliv jde o největšího strašáka, který může na první pohled přijít bez ohlášení, první symptomy lze rozpoznat už několik let před vypuknutím samotné choroby.
Během stárnutí prochází tělo celou řadou přirozených procesů. Začínají se objevovat první vrásky i šediny. Pokožka je čím dál sušší a produkuje stále méně kolagenu a elastinu. Dostavit se mohou bolesti kloubů, úbytek svalové hmoty i určité mentální změny.
Pomalejší kognitivní funkce ke stárnutí tak trochu patří. Asi žádný člověk není ve svých pokročilých letech natolik bystrý a pohotový jako v mládí. Existují ale změny, které jsou předzvěstí chorob, které přicházejí se stářím. Tou nejčastější je pak demence.
Demence nebo Alzheimer?
Pojem demence je poměrně široký. Obecně označuje stav, při kterém dochází k postupnému snižování kognitivních funkcí. Ovlivňuje především paměť, schopnost racionálního uvažování a rozhodování se nebo obecně myšlení. Tento termín zahrnuje mnoho konkrétních diagnóz, některé jsou závažnější a jiné mírnější – k těm nejznámějším patří Alzheimerova choroba.
Alzheimer je specifický druh demence. Způsobuje narušení mozkových buněk, postupný pokles mentálních schopností a ztrátu paměti. U jiných forem demence si často člověk alespoň částečně pamatuje své okolí a zůstává v určitém smyslu sám sebou. Alzheimerova choroba ale dokáže nemocného zcela změnit a úplně převrátit nejen chování, ale i osobnost.
Většina druhů demence má však v raném stádiu příznaky podobné, a proto není snadné určit konkrétní diagnózu. Kromě konzultace s lékařem probíhá diagnostika také pomocí tomografie nebo magnetické rezonance.
První projevy demence
První příznaky demence (v obecném slova smyslu) bývají často nenápadné a v běžném životě je člověk snadno přehlédne. Lidé je také přisuzují k přirozenému procesu stárnutí, nicméně vyšší věk neznamená vždy horší mentální stav.
Mezi běžné první symptomy demence patří potíže s krátkodobou pamětí – člověk zapomíná nedávné události a činnosti, i když se jedná o podstatné věci. Může zapomenout, že předchozí den přišla rodina na návštěvu, že byl u lékaře, že si nevzal své léky a podobně. V souvislosti s tímto se nemocní špatně rozhodují a nejsou schopni si zorganizovat čas nebo dokončit jednoduché úkoly.
Dalším signálem jsou změny v komunikačních schopnostech. Člověk v raném stádiu demence často hledá správné výrazy, kterými by popsal předměty denní potřeby, zapomíná jména svých blízkých a může mít problém vyjádřit své myšlenky.
V neposlední řadě je to pak ztráta sluchu, která může příchod stařecké demence předpovědět velmi brzy. Právě u zhoršení sluchu si lidé často myslí, že to zkrátka ke stáří patří a nikdo se tím příliš nezabývá. Vždy je ale vhodné toto konzultovat s lékařem a trvat na příslušných vyšetřeních. Tento příznak totiž odhalí demenci včas a při brzkém nasazení medikace se průběh nemoci značně zpomalí a zvýší se tak kvalita posledního období života.
Demence není jen o zapomínání
Demence a Alzheimerova choroba ale není jen o ztrátě paměti. Jak nemoc postupuje, zasahuje stále více aspektů zdraví a života nemocného i jeho okolí. Dochází totiž ke zhoršení motoriky, koordinace a vnímání světa. Člověk se tak stává plně závislým na pomoci druhých. V určité fázi nepoznává místa ani tváře, hrozí silná dezorientace a je riziko, že se postižený ztratí nebo dojde k vážnému úrazu.
Dojít může i ke změnám chování, agresi, podrážděnosti nebo silné depresi. Nezbytná je pravidelná zdravotnická péče a užívání léků, které si nemocní lidé sami nevezmou. Toto komplexní onemocnění často končí smrtí a vyčerpává nejen lidi, kteří jím trpí, ale také jejich nejbližší.
Zdroje: Wikiskripta.eu, Alz.org, Who.int, medvik.cz