Těchto 254 532 Kč patří vám. Požádat si můžete třeba hned teď, vracet je nemusíte
Pokud jste uchazeč o zaměstnání a máte podnikatelský nápad, stát vám s ním může finančně vypomoci. Nabízí totiž příspěvek, o kterém málokdo ví. Neváhejte s vyřizováním, jsou to peníze, které se rozhodně hodí.
V nabídce od pracovních úřadů je další možnost, kromě padesátitisícové dotaze pro každého. Příspěvek na podnikání, nebo také příspěvek na zřízení společensky účelného pracovního místa, se vyřizuje na pracovním úřadě. Musí se jednat o vaši hlavní pracovní náplň. Avšak pozor na jednu věc: Na mysli musíte mít i riziko vrácení příspěvku v případě, že u podnikání nevydržíte a skončíte dříve než za jeden rok, pak se vrací zpět státu poměrná část vyplaceného příspěvku. Vzhledem k tomu, že je vyžadováno důkladné promyšlení podnikatelského záměru, je ale toto riziko nízké.
Výše samotného příspěvku se pak odvíjí od kraje, ve kterém žijete. O jeho výši také rozhoduje samotný úřad práce při schvalování žádosti.
Jak vysoký je příspěvek?
Příspěvek na podnikání může činit maximálně šestinásobek průměrné mzdy v národním hospodářství za první až třetí čtvrtletí předchozího kalendářního roku, ovlivňuje ho také míra nezaměstnanosti v regionu. Při nízké nezaměstnanosti je podle aktuálních informací příspěvek 169 708 Kč. Pokud je nezaměstnanost ve vašem regionu vyšší, pak je příspěvek až 254 532 Kč.
Na co nelze příspěvek použít
Účel je omezený, takže tu je seznam položek, na které tento příspěvek není určen. Na co tedy ne? Na nákup materiálu, zboží do začátku podnikání. Stejně tak se nedá využít na zaplacení nájemného na provozovnu, na provozní náklady, náklady leasingu na dopravní prostředky a také nikoliv na zálohy sociálního a zdravotního pojištění.
Možná tady už někteří, kteří mají hotové zázemí pro své podnikán, ale chybí jim reálné peníze do začátku, pohoří…
Na co tedy příspěvek můžeme použít?
Vyplacený příspěvek lze použít výhradně na náklady související se zřízením pracovního místa k výkonu SVČ (např. na nákup strojů, nářadí, zařízení a vybavení provozovny, tedy věci trvalého charakteru). Je to tedy podpora hmotných věcí v podnikání. Samozřejmě je třeba počítat s tím, že každý nákup jdoucí z tohoto příspěvku, je kontrolován a je nutné ho dokládat.
Podání žádosti lze udělat i online
Samotné vyřízení je velmi jednoduché. Na stránkách MPSV můžete podat žádost online. K ní je třeba doložit svůj podnikatelský záměr a další doklady, které jsou uvedeny ve formuláři.
K nim patří například:
- Potvrzení o bezdlužnosti
- Doklad o zřízení účtu u peněžního ústavu
- Smlouvy a doklady vztahující se k místu, kde budete podnikat (nájemní smlouvy, kupní smlouvy)
Podnikatelský záměr je celkem rozsáhlý
Výhodou je, že součástí žádosti je i osnova pro vypracování podnikatelského záměru. Musí z něj být zřejmé, že máte své podnikání promyšlené. Vyhodnocuje se například:
- Jaké jsou vaše předchozí zkušenosti s oborem a podnikáním
- Jaké je vaše vzdělání, certifikáty, apod.
- Motivace k podnikání
- Podrobné popsání a organizace vašeho podnikání, jaký máte odbyt pro své zboží nebo služby
- Zpracovaná analýza trhu i konkurence
- Jakým způsobem se chcete propagovat, dát o svých službách vědět veřejnosti, jaké je vaše současná pozice na trhu
- Smlouvy s dodavateli, přísliby, které jsou písemně
- Orientační ceník výrobků nebo služeb
- Shrnutí negativních vlivů na vaše podnikání (konkurence, společenská, finanční situace), musí se zamyslet nad podnikatelskými riziky a umět je předvídat, obhájit své důvody, proč právě jemu konkurence nevadí a proč jeho podnikání bude růst i v nepříznivých podmínkách
To vše můžete odeslat online. To vše pracovní úřad vyhodnotí a vy uvidíte, jestli vám tento příspěvek schválí. Na příspěvek není právní nárok, nelze ho tedy vymáhat. A v případě zamítnutí není možnost se odvolat.
Zdroje: mpsv.cz, aperio.cz,uradprace.cz