Tahač Peterbilt 589 odstartoval vlnu retrománie. Zapojí se do ní i Evropa?

Přidat na Seznam.cz

Americká automobilka Peterbilt představila veřejnosti zcela nový dálkový tahač Peterbilt 589. Šokuje především svým tradičním retro designem, který si zákazníci oblíbili, a zároveň do něj vnáší všechny tradiční vizuální prvky charakteristické pro značku. Jak prozrazuje sama automobilka, máme se připravit na to, že po osobních automobilech se světem dálkových tahačů přežene vlna retrománie.

Není to tak dávno, co svět osobních automobilů zachvátila novodobá retro mánie. Vzpomínáte si na Chrysler PT Cruiser? Nebo moderní VW Brouk? Ty sice nakonec neměly velký komerční úspěch, ale přitáhly k výrobcům tolik potřebnou pozornost a připravily půdu pro nový trend v designu osobních automobilů založený na nostalgii a vzpomínkách. O totéž se nyní pokouší americký Peterbilt 589. Přestože jde o úplnou novinku, která se začne vyrábět až v roce 2024, její tvary nás vrátí o několik desetiletí zpět.

Design prodává

Americká automobilka samozřejmě před uvedením retro novinky na trh provedla dlouhodobý průzkum mezi současnými i potenciálními zákazníky a její stylisté připravili vše tak, aby do posledního puntíku splnili přání a potřeby zákazníků. Výsledkem je Peterbilt 589, který se vrací ke stylistické podstatě amerického snu a ztělesňuje vůz, který je již na dálku identifikovatelný jako Peterbilt.

Generální ředitel společnosti Peterbilt Jason Skoog potvrdil, že model 589 byl navržen tak, aby vypadal jako „nezaměnitelný Peterbilt“ a nesl všechny vizuální znaky tradičního amerického tahače. Pod jeho karoserií se však skrývají nejnovější technologie v oblasti pohonných jednotek, bezpečnosti a komfortu. Prvních 589 kusů tahačů, jejichž výroba bude zahájena v lednu 2024, bude vyrobeno v limitovaných edicích se sériovými plaketami a speciální výbavou.

Několik marketingových odborníků se shoduje, že do odvětví dálkové nákladní dopravy přichází nová vlna retra, která pravděpodobně neskončí pouze u modelu Peterbilt 589. Zda je pro ni místo i na evropských silnicích, je otázkou, na kterou by měli odpovědět výrobci ze starého kontinentu. Zdá se však, že nejeden evropský dálkový řidič by se rád posadil i do moderního stroje, který svými tvary připomíná automobilovou legendu z doby před několika lety.

Zdroj: redakce, peterbilt.com