Stát nemůžete jen tak někde. Za stání na místě vyhrazeném pro invalidy můžete dokonce zaplatit pokutu
No jo, zaparkovat dneska ve městě je někdy fakt umění. Člověk je rád za každé volné místečko. Ale pozor, některá místa nejsou pro každého.
Nejde jen o nějaká obyčejná parkovací stání navíc. Jsou to fleky, které prostě musí být pro určité lidi volné, aby mohli normálně fungovat. Když víte, co a jak, a chováte se slušně, vyhnete se zbytečným problémům. Hlavně u míst pro invalidy to není jen o špatném svědomí.
Pravidla a tvrdé postihy u míst pro invalidy
Nejznámější jsou asi parkovací místa pro lidi se zdravotním postižením. Jsou určená jen pro ty, co mají průkaz ZTP nebo ZTP/P. Ale samotný průkaz nestačí! Klíčové je mít i platnou parkovací kartu pro osoby se zdravotním postižením, označovanou O7. Tu musíte dát viditelně za přední sklo, aby šlo přečíst, do kdy platí, sériové číslo a kdo ji vydal. A auto takhle může být označené, jen když v něm sedí ten, komu karta patří.

Hlavní slovo v pravidlech pro tato místa má zákon o silničním provozu, konkrétně jeho § 67. Pro platné vyhrazení musí být přítomna jak svislá, tak vodorovná dopravní značka. Svislá je modrá informativní značka „Vyhrazené parkoviště“ (číslo IP 12) a pod ní dodatková tabulka s panáčkem na vozíku (symbol č. 225). Na zemi pak musí být namalovaný symbol vozíku (značka V 10f), často modře. Když tam není obojí, tak místo vlastně není platně vyhrazené a postih za parkování na něm může být sporný.
A co hrozí, když to ignorujete? Hodně! Když vás chytí, jak stojíte na místě pro invalidy bez oprávnění, je to bráno jako vážný dopravní přestupek. Na místě vám můžou dát pokutu 2 500 až 3 500 Kč. Když to jde do správního řízení, tak je to 4 000 až 10 000 Kč. K tomu dostanete 2 body. A aby toho nebylo málo, můžou vám auto odtáhnout.
Kdo zaparkuje na místech pro ženy a rodiny s dětmi?
Kromě míst pro invalidy se hlavně u obchoďáků objevují i další speciální místa – pro ženy a pro rodiny s dětmi, kde jde hlavně o jejich pohodlí a bezpečí. Ta pro ženy se u nás objevila tak kolem roku 2012 a jejich hlavním smyslem je zvýšení bezpečnosti – bývají blíž ke vchodům, líp osvětlená a pod kamerami, aby se ženy nebály, hlavně v noci. Aby to ale platilo a policie mohla zasáhnout, musí tam být svislá značka IP 12 („P Reservé“) s dodatkovou tabulkou E 13, kde je napsáno „ŽENY“. Jen namalovaná panenka na zemi nestačí.
Pokud zaparkujete neoprávněně na řádně označeném místě na veřejně přístupné komunikaci, můžete dostat pokutu až 1 500 Kč na místě, ve správním řízení pak 2 000 až 5 000 Kč. Body za to nejsou, ale odtah je možný.
Místa pro rodiny s dětmi jsou zase širší, aby rodiče mohli v klidu vyndat děti z autosedaček, složit kočárek a tak. I tady je důležitá svislá značka IP 12 s dodatkovou tabulkou E 13, kde je buď text „RODINY S DĚTMI“ nebo přesněji symbol panáčka s kočárkem (č. 226). Jen namalovaný kočárek na zemi nemá váhu.
Nová doba, nová parkovací místa
Jak se mění auta, mění se i parkování, což je nejvíc vidět u míst pro elektromobily. Tyhle místa nejsou jen na stání, ale hlavně na nabíjení a jsou klíčové pro to, aby se elektromobilita mohla rozvíjet. Poznáte je podle svislé značky IP 12 s dodatkovou tabulkou E 13 se symbolem elektromobilu (autíčko se zástrčkou, č. 211) nebo novějším symbolem dobíjecího stojanu.

Pozor, pokutu může dostat i řidič elektromobilu, když tam jen parkuje a nenabíjí, pokud to značka vyžaduje. Když tam stojí někdo neoprávněně hrozí mu pokuta do 1 500 Kč na místě, ve správním řízení 2 000 až 5 000 Kč. Body za to nejsou, ale odtah je možný.
Pak jsou tu ještě místa K+R (Kiss & Ride) – jen na chvilkové zastavení, třeba u škol nebo nádraží. P+R (Park & Ride) jsou záchytná parkoviště, kde necháte auto a jedete MHD. Místa pro zásobování mívají časové omezení.
Kdy vám hrozí pokuta?
Abychom se v tom vyznali a neměli zbytečné potíže, musíme znát značky. Nejdůležitější je svislá značka IP 12 „Vyhrazené parkoviště“ a pod ní dodatková tabulka E 13, která říká, pro koho to místo je. Jen namalovaný obrázek na zemi většinou nestačí, aby vám policie mohla dát pokutu na veřejně přístupné silnici.
Je taky rozdíl, jestli jste na veřejné silnici nebo soukromém pozemku. Na veřejných platí zákony a policie může zasahovat. Na soukromém pozemku si pravidla určuje majitel. Ale pozor, parkoviště u obchoďáků, která nejsou za závorou a může na ně vjet kdokoli, se často berou jako veřejně přístupné účelové komunikace. Pokud tam jsou oficiální svislé značky, policie tam zasahovat může a dává pokuty!
Parkujte s rozumem a ohledem
Je to celé docela věda, ale stačí přemýšlet a být ohleduplný. Když nerespektujete vyhrazená místa, nejde jen o pokuty a body, i když ty můžou být pěkně mastné, hlavně u míst pro invalidy. Každé zbytečně obsazené místo může někomu, kdo ho fakt potřebuje, pořádně zkomplikovat život. Takže koukejte na značky a chovejte se slušně. Když budeme ohleduplní, bude se nám všem na silnicích a parkovištích žít líp.