Španělský trialový guru překonal rekord ve stoupání na motorce do nejvyšší nadmořské výšky – dvakrát. „Nebyl prostor pro chyby.“

Přidat na Seznam.cz

Dva roky po překonání světového rekordu ve stoupání na víceválcovém motocyklu se jezdec rallye Pol Tarrés vrátil do Chile a překonal svůj předchozí pokus, když na upraveném motocyklu Yamaha Ténéré 700 World Raid vyjel do výšky 6677 m n. m, informuje portál MCN.

Během průzkumné jízdy o den dříve Španěl rovněž překonal dosavadní celkový motocyklový výškový rekord, když se zcela sériovou Yamahou YZ450FX vyjel do neuvěřitelných 6756 metrů. 

Druhá nejvyšší hora And

Pro výstup byla vybrána Ojos del Salado, nejvyšší sopka světa a druhá nejvyšší hora And. O výstup na tuto horu se již dříve pokoušeli jiní jezdci, ale náročnost skalnatých svahů, srázů a sněhových závějí se ukázala jako příliš náročná pro předchozí pokusy o zdolání nejvyšší chilské pevniny. 

Tarrés zahájil svou rekordní jízdu z Refugio Murray ve výšce 4522 metrů, a přestože k dosažení konečné výšky stačilo pouhých 50 minut, Tarrés i tým potřebovali dva týdny aklimatizace, aby se připravili na prostředí s nízkým obsahem kyslíku. 

„Ve výšce nad 6000 metrů se všechno zdá být velmi pomalé, fyzické vyčerpání je nepopsatelné a není prostor pro chyby,“ komentoval Tarrés. „Dokonce i chůze je náročná, natož jízda v náročném terénu Ténéré v této nadmořské výšce.“

Vylepšená kola a více benzínu

Podobně i Ténéré vyžadoval speciální přípravu na podmínky, ve kterých měl působit. Byla použita kompletní sada GYTR třetího stupně, včetně vylepšeného zavěšení kol. Vzhledem k mnohem vyšší spotřebě paliva při takové výšce byla přidána další palivová kapacita a vyladěná řídicí jednotka umožňující prodloužení dojezdu. 

Později v tomto roce bude vydán dokumentární film, který bude popisovat tento rekord, ačkoli jeho datum ještě nebylo zveřejněno.

Zdroj: MCN