Šokující odhalení: Většina lidí se na WC utírá špatně, tyto 3 chyby dělá téměř každý
Mezi životní potřeby každého člověka patří i návštěva toalety. Někteří lidé zde tráví hodně času a jiní naopak málo. To, co je však společné pro oba typy, je špatné utírání. Kvůli špatné technice se mohou objevit i zdravotní potíže.
Ať už chcete nebo ne, na záchod musí chodit každý člověk. Pro některé je to běžná věc, za kterou se vůbec nestydí a pro jiné je to naopak téma, které nechtějí s nikým probírat a byli by mnohem raději, kdyby na toaletu vůbec nemuseli. I když je použití toalety velmi jednoduché, ukázalo se, že se většina lidí utírá špatně. Kvůli tomu mohou mít i zdravotní potíže.
Dříve byly toalety společenským místem
V současné době je toaleta místem, kde chceme mít soukromí, aby nás nikdo neviděl a hlavně nerušil. Někteří lidé mají dokonce problém si dojít na záchod, když je na veřejných toaletách i někdo další. V minulosti to ale bylo zcela jinak. V některých zemích to byla veřejná místa, kde se uzavíraly obchody, diskutovalo a probíralo všechno možné.
Při sledování pohádek nebo filmů z hradu napadne většinu lidí otázka, kam šlechta chodila na záchod. V Česku byly pro šlechtice a princezny vytvořeny prevéty. Jednalo se o díru v místnosti, do které králové nebo princezny vykonaly svou potřebu. Prevét neměl žádný splachovací systém, ale sloužila zde gravitace. Výkaly padaly rovnou do příkopu.
Místo, kam se rodiče schovávají před dětmi a lidé zde tráví hodně času na telefonu
V dnešní době už není záchod veřejným místem nebo pouhou dírou v zemi. Nyní se jedná o místnost, kam se jeden z rodičů vždy ukryje na několik minut a druhý hlídá dítě. Bezdětní lidé zde tráví hodně času na telefonu a pokud si jej zapomenou, jsou schopní si číst etikety na obalu od toaletního papíru či osvěžovače vzduchu. Zároveň zde vzniká hodně dobrých nápadů, protože lidé mají čas přemýšlet.
Zajímavostí však je, že existuje i světový den toalet. Ten připadá na datum 19.11. a neoslavuje se při něm záchodové prkénko nebo samotná toaleta, ale hygiena. Den toalet by měl lidem připomínat, že hygiena je základní lidskou potřebou, která ovlivňuje kvalitu životního prostředí a zdraví lidí.
Časté návštěvy toalety mohou poukazovat na zdravotní problém
Jestliže musíte na záchod chodit hodně rychle a i více než 3x denně, možná by bylo dobré poupravit stravu, zařadit do jídelníčku probiotika a pokud by to nepomohlo, poraďte se s lékařem. Za běžný interval stolice se považuje 3x týdně až 3x denně. Pokud návštěvu toalety předchází nebo doprovází bolest břicha, zácpa, průjem, krev ve stolici, hlen ve stolici, nevolnost či zvracení, může se jednat o příznak problému se střevy a měli byste se obrátit na vašeho lékaře.
Kvůli špatnému utírání mohou mít zdravotní potíže ženy i muži
Vykonat potřebu, utřít se a umýt ruce, učí rodiče i své malé děti. Častokrát se ale ani oni samotní neumí utírat správně. V případě, že se utíráte zezadu dopředu, může se stolice dostat do močové trubice a zde způsobit infekci. Tu je potřeba v mnoha případech léčit antibiotiky. Při nedostatečné hygieně v oblasti konečníku se mohou objevit hemeroidy, které je obtížné léčit.
Většinou je lze pouze zmírnit, ale abyste je odstranili, museli byste na speciální kliniku. Osoby, které se utírají neopatrně a na toaletní papír tlačí, mohou mít následně problémy s ekzémem nebo s trhlinami v konečníku. Ty bývají velmi nepříjemné a i bolestivé.
Správné utírání není žádná věda
Nejprve je potřeba říct, že na utírání opravdu nepotřebujete velké množství toaletního papíru. Postačí vám přibližně 3 čtverečky poskládané na sebe (3 vrstvý toaletní papír). Pokud byste se hodně drhli, mohli byste mít problémy s kůží kolem řitního otvoru. Nikdy se neutírejte zepředu. Tím si můžete způsobit infekci močových cest. Vždy dejte ruku za záda a poté mezi nohy. Následně se utírejte odspodu nahoru. Po každém utření se podívejte, zda už je toaletní papír čistý a až bude, máte hotovo.
Zdroje: healthline, livestrong, verywellhealth