Šli jsme do nejlevnějšího obchodu v ČR pro smetanu za 3 Kč, Prime za 12 Kč a Starbucks za 16 Kč. Je tu ale háček
Obchody s levnými potravinami lákají zákazníky nejen na ceny. Jejich myšlenkou je také neplýtvat jídlem. Obchody, kde koupíte jogurt za 3 koruny a kvalitní sýry pořídíte za směšnou částku, vykupují zboží, které zbyde na skladech velkých řetězců. Často jde o trvanlivé potraviny.
Podobné obchody nejsou v Čechách prakticky nic nového. A lidé si na jejich přítomnost zvykli. Je spousta těch, kteří chodí zlevněné potraviny nakupovat. Ušetří tak nejen nějakou tu korunu navíc, ale také pomohou planetě. Díky levným obchodům totiž jídlo nekončí na skládkách. Kromě potravin, na kterých ušetří, si tak lidé z podobných obchodů odnáší také dobrý pocit.
Levný obchod jsme sami navštívili
Abychom se přesvědčili o cenách potravin a jejich kvalitě na vlastní oči, jeden z levných obchodů ve městě Karviná jsme sami 9.1.2025 navštívili. Zboží bylo v regálech úhledně seřazeno a pečlivě označeno. Hned po 8. hodině ranní přicházelo spoustu zákazníků.
Nejčastěji nakupovali mléčné výrobky, šunky a sýry. Oblíbené jsou však také potřeby do domácnosti – mýdla, sprchové gely a prací prášky za nízké ceny. Neváhali jsme a kávu Starbucks za 16.90 Kč také vyzkoušeli – a byla výborná! Abychom vám přinesli co nejaktuálnější informace, v článku jsme pro vás připravili také fotogalerii.
Obchody pro všechny
Do obchodů s levnými potravinami rozhodně nechodí jen sociálně slabší rodiny. Často v nich nakupují také lidé, kteří nemají hluboko do kapsy. Tedy lidé, kteří by si mohli dovolit nákup dražších potravin v běžných obchodech a obchodních řetězcích. Důvody jsou opravdu různé. “V obchodech s levnými potravinami rádi nakupujeme především uzeniny a sýry,” přiznal Radek Ouda, který nedostatkem financí netrpí.
Podle jeho slov by si klidně mohl dovolit nákup v klasickém obchodě. Do levných potravin však zavítá vždy rád, jelikož jeho rodině uzeniny a sýry z tohoto obchodu chutnají. V běžných obchodech nejsou konkrétní typy k sehnání. Radek Ouda také přiznal, že z levných obchodů rád ochutnává různé druhy piv.
V čem je ten háček
Hlavní nevýhodou je to, že obchod nikdy neví, co bude mít v nabídce následující den. A tak se zákazníci nemohou spolehnout, že si nakoupí právě to, co potřebují. Často se však ukazuje fakt, že pro spoustu zákazníků je tato nevýhoda naopak velkým lákadlem. Kdo by nebyl zvědavý na to, jakou skvělou potravinu si uloví následující den? „Vůbec i nevadí, že nevím, co konkrétně obchod nabídne,“ potvrzuje Radek Ouda.
Pokud však netrváte na jednom konkrétním druhu jogurtu, nekupujete jen jeden jediný druh sýru nebo u vás doma nekonzumujete konkrétní typ párků, pak si můžete být jisti, že vždy výhodně nakoupíte tak, že bude celá rodina spokojená. Ačkoliv nikdy není jisté, co v obchodě bude, vždy je jisté, že regály prázdné nezůstanou. Potravin totiž v obchodních řetězcích zbývá opravdu mnoho.
Je to vůbec legální?
Prodávají se potraviny s prošlým datem použitelnosti vůbec legálně? Nebo jde o šedou zónu podnikání? Uvedení lhůty trvanlivosti potravin je povinné. Používají se přitom dva typy lhůt. Jde o datum použitelnosti. V takovém případě je na obale napsáno: Spotřebujte do. Druhý typ je datum minimální trvanlivosti. V tomto případě se na potravinách uvádí: Minimální trvanlivost do.
Potraviny mohou být po datu minimální trvanlivosti uvedené na trh. Má to však své podmínky. Musí být takto označené a v obchodě umístěné odděleně. Samozřejmě existuje ještě další podmínka. Musí být bezpečné. Nutno ještě dodat, že jsou kladeny rozdílné požadavky na potraviny balené a potraviny nebalené.
Některé potraviny se nemusí značit
Existují potraviny, které nemusí být datem minimální trvanlivosti označené. Dokonce nemusí mít uvedený ani datum použitelnosti. Jde o čerstvé ovoce nebo zeleninu, případně houby. Dále také o lihoviny a ostatní alkoholické nápoje s obsahem alkoholu nejméně 10 %. Bez data se smí prodávat také víno. Stejně tak nemusí být označena sůl, cukr v pevné formě, žvýkačky nebo ocet. I s těmito potravinami se někdy můžete setkat v obchodech, které mají sympatické ceny.
Zdroj: autorský komentář, szpi.gov.cz, epravo.cz, bezpecnostpotravin.cz