Škoda hlásí propad prodejů, přesto chystá nového Superba i Kodiaqa

Přidat na Seznam.cz

V tiskové zprávě o celosvětových prodejních výsledcích za rok 2022 se objevily informace o plánech Škody na představení nové generace modelů Superb a Kodiaq ještě v tomto roce. Také je zde uvedeno, že crossover Kamiq a kompaktní hatchback Scala projdou v roce 2023 faceliftem.

Mladoboleslavská značka, která je součástí koncernu Volkswagen, má na letošní rok naplánovány další projekty a do roku 2026 přijdou tři čistě elektrické modely, jak tvrdí server Motor1.com. Čtvrtá generace modelu Superb (pátá, pokud počítáme i původní model z 30. a 40. let), která již byla potvrzena v karosářských verzích liftback a kombi, bude jezdit na evoluci platformy MQB.

Zpráva o příchodu české vlajkové lodi v roce 2023 pravděpodobně znamená, že v příštích dvanácti měsících přejde na svou další iteraci také mechanicky příbuzný Volkswagen Passat. Oba vozy se budou vyrábět v závodě v Bratislavě, ale předpokládá se, že vůz s logem VW přijde výhradně ve verzi kombi.

Nový Kodiaq pravděpodobně naznačuje, že příští Tiguan je také za rohem, vezmeme-li v úvahu, že současná generace SUV od Volkswagenu se dostala na trh zhruba o rok dříve než ekvivalentní Škoda. Zatímco Tiguan byl opakovaně spatřen, jak skrývá větší a kulatější karoserii, Kodiaq se kamerám více vyhýbal. Očekávejte také finální vývoj benzinových a naftových motorů koncernu VW, které budou tyto čtyři modely pohánět.

Když už jsme se na začátku zmínili o prodejních výsledcích Škody, rok 2022 nebyl nijak skvělý. Poptávka klesla o 16,7 % na 878 200 vozů. Nejprodávanějším produktem byla opět Octavia, a to i přes pokles dodávek o 29,7 % na 141 100 kusů. Následovaly modely Kamiq (96 300 ks, -20,3 %) a Kodiaq (94 500 ks, -4,2 %).

Jediným modelem s pozitivními meziročními výsledky byl Enyaq, neboť dodávky tohoto elektrického SUV vzrostly o 20 procent na 53 700 kusů. Nepřekvapivý byl propad prodejů modelu Rapid o 72,8 % na 17 300 vozů, neboť mateřská společnost VW Group se na začátku roku rozhodla zastavit výrobu v závodě v Kaluze po ruské invazi na Ukrajinu.

S výjimkou Indie, kde prodeje vzrostly o 127,7 procenta, klesla poptávka ve všech ostatních regionech. Škoda plánuje vstoupit na vietnamský trh spojením se společností Thanh Cong Motor Vietnam (TC Motor), která bude od první poloviny letošního roku prodávat některé evropské modely.

Zdroj: Škoda, motor1.com