Škoda 706 RTO: V Česku je na prodej jedna za více než 8 milionů Kč

Přidat na Seznam.cz

Legendární autobus Škoda 706 RTO, který představuje významnou kapitolu v československém průmyslu, se vyráběl od roku 1958 do roku 1972, s prvním prototypem představeným už v roce 1956. Dnes ceněný veterán, který pojme přes 30 pasažérů.

Tento model vycházel z nákladní verze Škoda 706 RT a později byl nahrazen novějšími modely od Karosy. Jeden krásný kus je teď na prodej, prodejce chce za něj minimálně 8 000 000 Kč. Vůz je po kompletní renovaci.

Výroba na mnoha místech

Výroba tohoto autobusu se odehrávala na více místech. Zajímavostí je, že v Polsku pokračovala jeho výroba pod licencí až do roku 1977 pod označeními Jelcz 272 a Jelcz 041.

Podvozky a motory poskytoval LIAZ, karoserie a finální sestavení probíhalo v Karose a v Holýšově byly prováděny generální opravy a úpravy na model RTO. Celkem bylo vyrobeno 14 451 vozů Škoda 706 RTO, což zahrnuje i vozidla sestavená v SVA Holýšov a LIAZu Rýnovice.

Konstrukce a design

Škoda 706 RTO se vyznačovala konstrukcí s trambusovou, polosamonosnou karoserií. Ocelová kostra byla spojena elektrickým svařováním a exteriér tvořily lisované profily. Autobus mohl mít jedny nebo dvoje dveře, v závislosti na verzi, přičemž byly ovládány buď mechanicky nebo elektropneumaticky. Interiér byl obložen umakartem a střecha dřevěnými děrovanými deskami. Některé varianty byly navrženy pro tažení autobusových vleků.

Tento autobus byl často nazýván „vajíčko“, „okurka“ nebo „knedlík“ díky jeho charakteristickému tvaru. Design karoserie je někdy mylně připisován Otakaru Diblíkovi, který se ale na projektu podílel až v pozdější fázi, převážně na detailech. Diblík vytvořil interiér speciální verze autobusu pro výstavu Expo 58 v Bruselu, což možná vedlo k nesprávnému přisuzování celkového designu právě jemu.

Škoda 706 RTO je ikonou československého automobilového průmyslu, představující technické i designové mistrovství své doby. Jeho výroba sice skončila v 70. letech, ale jeho dědictví a příběh žijí dál, a to nejen v Československu, ale i v Polsku.

Zdroj: Bazoš, Wikipedia