Silniční pirátství je nebezpečné, ale systém je na něj často krátký

Pokud jezdíte po silnicích a potkáváte stále víc bláznů, co si myslí, že jim patří celá dálnice, nejste sami. Silniční pirátství je čím dál větším problémem a policie na to prostě nestíhá. Agresivní řidiči vás předjíždějí tam, kde to nejde, lepí se vám na zadek nebo vás zatlačí do krajnice. Tohle chování nezabije jen je, ale taky nevinné lidi kolem. Když víte, jak se chovat, můžete podobným situacím předejít nebo je aspoň přežít.

Vybržďování v dešti
I vybržďování patří k projevům silničního pirátství, zdroj: Shutterstock

Co je silniční pirátství: Když se auto stane zbraní

Silniční pirátství není jen rychlá jízda. Je to agresivní chování za volantem, kdy řidič záměrně ohrožuje ostatní – předjíždění v zatáčce, nucení do krajnice nebo jízda těsně za nárazníkem.

V Česku nemáme přesnou definici v zákoně. Policie to řeší jako přestupky s pokutou od 2 500 korun. V Německu dostanete až 5 let vězení, ve Francii zabavují auto. U nás zatím jen mlátíme prázdnou slámu.

Proč to dělají: Co žene lidi k šílenství

Hlavní příčinou je stres a spěch. Anonymita za volantem dává řidičům pocit, že si mohou dovolit všechno, co je napadne. Mladí muži do 30 let jsou nejrizikovější skupina – testosteron a pocit nesmrtelnosti je špatná kombinace.

Alkohol a drogy situaci zhoršují. Paradoxně i zdánlivě slušní lidé se můžou stát piráty – stačí špatný den v práci nebo finanční problémy.

Auto obíhá náklaďák
I běžná situace může rychle eskalovat, zdroj: Shutterstock

Jak poznáte piráta: Varovné signály na silnici

Silničního piráta poznáte rychle. Jezdí těsně za vámi, míhá se mezi auty a předjíždí všude, kde se dá i nedá. Bliká světlomety a troubí, i když jedete podle předpisů.

Pozor na řidiče luxusních aut i ty ve starých vozech. Není to o ceně vozu, ale o charakteru řidiče. Sledujte i způsob parkování – kdo parkuje přes dvě místa, bude agresivní i na silnici.

Jak se bránit: Přežijte setkání s pirátem

Když potkáte piráta, nenechte se vyprovokovat. Neodpovídejte na gesta a nesnažte se ho vychovat. Uvolněte mu místo a nechte ho odjet. Pokud vás pronásleduje, jeďte na policejní stanici.

Nezastavujte na krajnici – piráti někdy vystupují z auta. Zůstaňte v autě a pokračujte v jízdě. Zapamatujte si SPZ.

Co dělat po incidentu: Jak nahlásit piráta

Zastavte na bezpečném místě a zkontrolujte zranění. Zavolejte policii na 158, i bez kontaktu vozidel. Fotografujte škody a zapište si kontakty svědků.

Sepište průběh události dokud ji máte v paměti. Pokud máte havarijní pojištění, zavolejte pojišťovně. Nečekejte na výsledek policejního šetření – může trvat měsíce.

Prevence: Jak předejít nebezpečí

Nejlepší obrana je předvídavá jízda. Udržujte bezpečný odstup a když vidíte agresivního řidiče, nechte ho jet.

Používejte blinkry a jezděte předvídatelně. V koloně nezměňte zbytečně pruhy. Poslouchejte klidnou hudbu – ovlivňuje váš styl jízdy víc, než si myslíte.

Silniční pirátství je vážný problém, který se týká každého z nás. Bohužel naše zákony jsou na agresivní řidiče příliš mírné a policie často nestíhá všechny případy vyšetřit. Proto je důležité umět se bránit sami – předvídavou jízdou, zachováním klidu a vyhýbáním se konfliktům. Pamatujte si, že žádná cesta není tak důležitá, aby za ni stála ztráta života. Když potkáte silničního piráta, nechte ho jet a dostaňte se domů v pořádku.

Zdroje: bezpecnecesty.cz, BESIP, lidovky.cz