Řidiči pozor, Česká republika prodloužila hraniční kontroly se Slovenskem. Vydrží téměř do Vánoc

Přidat na Seznam.cz

Velmi špatná situace v oblasti nelegální migrace uprchlíků na „Západ“ vedla k masivnímu rozšíření kontrol na slovensko-českých hraničních přechodech. Místo původně avizovaných 15 dnů prodloužila Česká republika hraniční kontroly až o 45 dnů. Pro řidiče překračující hranice to může opět znamenat časové zdržení.

Řidiči překračující slovensko-českou hranici se musí připravit na další zdržení, jak potvrzují nejnovější informace. Česká vláda opět prodloužila dočasné hraniční kontroly na výjezdu ze Slovenské republiky. Podle premiéra Petra Fialy bylo první prodloužení o 15 dní nyní prodlouženo o další dva patnáctidenní termíny, tedy o dalších 30 dní. „První, patnáctidenní lhůta, je podle čl. 28 odst. 3 a dalších 30 dní je podle čl. 25 odst. 3 Schengenského hraničního kodexu,“ říká Ondřej Krátoška z ministerstva vnitra.

Omezení i pro turisty

Česká policie zavedla kontroly především kvůli zvýšenému pohybu nelegálních uprchlíků směrem na západ. Kromě tradičních kontrol dodávek nebo jiných potenciálně podezřelých vozidel však budou kontroly omezovat i turisty nebo jiné náhodné cestující. Nyní musí překračovat hranice pouze na oficiálních hraničních přechodech a podrobit se nejen kontrole totožnosti, ale také kontrole vnitřního nebo nákladového prostoru vozidla. Kontroly budou pokračovat do 12. prosince 2022. Od zavedení kontrol bylo podle ministerstva zadrženo již 74 převaděčů a téměř 5 500 migrantů.

Zdroj: Ministerstvo vnitra ČR, redakce