Řidiči, na přechodech pro chodce nesmíte zastavit. Od 2025 se nevyhnete pokutám
Pravděpodobně není nutné vysvětlovat, k čemu slouží přechod pro chodce. Věděli jste však, že na přechodu ve většině případů nesmíte zastavit? Při zastavení nebo stání na přechodu vám hrozí pokuty od příslušníků policie. Existují však výjimky, kdy pokutu nedostanete.
Je jasné, že řidiči i chodci mají svá práva i povinnosti. „Řidič musí rychlost jízdy přizpůsobit svým schopnostem, vlastnostem automobilu a nákladu, stavu komunikace, povětrnostním podmínkám a dalším okolnostem, které je možné předvídat. Motorista smí jet pouze takovou rychlostí, aby byl schopen zastavit vozidlo na vzdálenost, na kterou má rozhled,” stojí na webu policie. Dále se na webu popisuje, že se řidiči musí plně věnovat řízení. Navíc řidiči musí umožnit chodci bezpečně přejít vozovku, nesmí ho omezit ani ohrozit.
Co je na přechodu zakázané
Na kruhovém objezdu v žádném případě nesmíte předjíždět nebo na něm couvat. Zakázáno je také otáčet se na něm. A to ještě není všechno. Na přechodu řidiči nesmí zastavit ani stát. A to ani ve vzdálenosti kratší než pět metrů před přechodem. Je to proto, aby řidiči viděli přecházející chodce a chodci viděli projíždějící auta. Jako ve všem však i v tomto případě existuje několik výjimek.
Kdy tedy na přechodu vozidlo zastavit může? Je možné takzvané zastavení vozidla. Úkon je podle definice nezávislý na vůli řidiče. Jde o případy, kdy na místě musí zastavit vozidlo kvůli bezpečnému rozhledu do křižovatky nebo třeba proto, že najednou začalo brzdit auto před ním. Samozřejmě, že pokud je ve chvíli, kdy na přechodu potřebujete zastavit chodec, necháte ho nejprve přejít. Dalším případě je krajní nouze. Může jít o zdravotní indispozici ohrožující život nebo odvrácení nehody.
Další výjimky z pravidel
Na přechodech pro chodce lze v podstatě zastavit nebo stát ještě ve dvou dalších případech. Jde o dopravní nehodu nebo technickou závadu na vozidle. V takovém případě samozřejmě situaci příliš neovlivníte a vůz bude na přechodu respektovaný. Nicméně pokud jde o nehodu nebo poruchu, je zapotřebí místo řádně označit. Je třeba zapnout varovná světla a poté umístit výstražný trojúhelník. Jak se píše na webu Besip: „Chráníte tak zejména sami sebe, ale i ostatní.”
Pokud to tedy nebude váš rozmar, určitě nedostanete za zastavení nebo stání na přechodu pro chodce pokutu. Jestliže byste si však odskočili do pekárny, pak postihu pravděpodobně neuniknete. Policisté vás samozřejmě mohou na místě pokutovat. A vaší peněžence se odlehčí klidně i o 1500 korun. Možná si říkáte, že když u vozu nebudete, tak se vám nic nestane. To je omyl. Policie může dokonce rozhodnout o odtahu vozidla. Ve správním řízení pak můžete dostat pokutu i 5000 korun.
Realita je trochu jiná
Řidiči často zákaz stání na přechodu pro chodce nerespektují nebo stojí moc blízko přechodu, což je také protizákonné. Často řidiči špatně parkují například na sídlištích, kde je nedostatek parkovacích míst. Řada řidičů po třetím kolečku okolo bloku ztratí nervy a nechá svůj vůz stát klidně i na přechodu. Někdy se to obejde bez pokuty, jindy se takové parkování může opravdu prodražit. A nezáleží jen na policii. Mnohdy strážníky zavolají naštvaní sousedé.
Na jednu stranu je pochopitelné, že lidé potřebují někde svůj vůz zaparkovat. Na druhou stranu parkovat na přechodu je opravdu velmi bezohledné. Lidé, kteří svůj vůz nechávají zaparkovaný na přechodu pro chodce by si měli uvědomit, že mohou být také na druhé straně barikády a špatně zaparkovaný vůz je může při chůzi po přechodu ohrožovat na zdraví a životě.
Zdroj: policie.gov.cz, besip.gov.cz, autoskolsky-ombudsman.cz