Odborníci varují: Pít kávu ráno mezi pátou až osmou hodinou je velmi riskantní
Bez kávy si mnoho z nás neumí své ráno představit. Jedná se o životabudič, který nás nakopne vždy, když to potřebujeme. Někteří bez ní po ránu nemohou vůbec fungovat. Věděli jste však, že káva po ránu může nadělat víc škody než užitku?
Podle průzkumu agentury Nielsen pije kávu každý den 7 z 10 Čechů, přičemž ji konzumují častěji ženy než muži. Lidé, kteří kávu nepijí, mají pro to dobré důvody. Některým z nich vadí její chuť, někteří nevidí důvod pro její konzumaci a jiní mají zdravotní problémy, když si ji dají. Zdravotní problémy však mohou postihnout také vás, pokud si dáte kávu ráno a nebudete se držet určitých pravidel. Která to jsou?
Káva po ránu? Je to risk
Káva po ránu vám může pomoci nastartovat celé tělo. Budete se cítit lépe, budete mít více energie a svět najednou bude hezčí. A nebo taky ne. Konzumace kávy po ránu totiž představuje zátěž pro naše tělo.
POZOR: Ještě horší to může být v případě, kdy si dáváte kávu ráno nalačno. To vám nepoděkuje ani vaše tělo, a už vůbec ne váš žaludek.
Pití kávy ráno na prázdný žaludek může nadělat pěknou paseku. Pokud toto děláte pravidelně a jste na to zvyklí, špatně vám pravděpodobně nebude. Vaše tělo to však i přesto pozná. Naopak člověk, který na to zvyklý není a ráno do sebe po probuzení kopne espresso, dostane buďto střevní potíže nebo ho začne hodně bolet hlava.
Pít či nepít, to je to, oč tu běží
Po probuzení naše tělo produkuje značné množství hormonu kortizolu, který pomáhá regulovat energii a bdělost. Pokud si dáte chvíli po probuzení kávu, můžete narušit přirozený proces buzení. Tedy zkrátka místo toho, aby tělo využilo své vlastní zdroje k vašemu probuzení, bude se spoléhat na dávku kofeinu. Výsledkem toho může být únava nebo pokles energie během dne, který závisí na postupném snižování účinnosti kofeinu. Konzumace kávy po ránu na prázdný žaludek vás může doprovázet podráždění žaludku kvůli jeho překyselení, dehydratace a kolísání energie.
K této problematice se vyjadřuje také server Denik.cz následovně: „Káva zvýší již tak vysokou hladinu tohoto hormonu. V dlouhodobém důsledku to bude vést k vyšší potřebě kávy, k prohloubení únavy a určitých abstinenčních pocitů. Tělo je navíc po noci dehydrované. První, co potřebuje, je sklenice vody – ideálně minerálky nebo bezkofeinového čaje pokojové teploty.”
TIP: Jako první byste měli ráno sáhnout po vodě a až teprve potom přemýšlet nad kávou.
Ideální čas na kávu
Při čtení článku vás možná napadla otázka „A kdy tedy mám tu kávu pít?” Odpověď není tak úplně jednoznačná. Záleží totiž na vašem cirkadiánním rytmu. Ideální by bylo s první kávou začít zhruba tři až čtyři hodiny po probuzení. Produkce hormonu kortizolu vrcholí zhruba kolem 8.-9. hodiny ranní. S vaším prvním šálkem proto počkejte co nejdéle to jde. Vyhnete se tak nejen brzké únavě, ale zároveň tím podpoříte svou energii do dalších hodin dne.
Své kávy se nemusíte úplně vzdávat. Pokud by pro vás bylo tříhodinové čekání dlouhé, nezoufejte. Kávu si můžete dát i 1 hodinu po probuzení. V každém případě se nejprve hydratujte a nechte své tělo se přirozeně probudit.
Jak nahradit kávu?
Pokud se rozhodnete kávu po ránu úplně vyřadit, bude se vám hodit seznam vhodných nápojů, které pro vás budou po ránu nejen bezpečné, ale dokonce z nich můžete i profitovat! První z vhodných alternativ je čaj Matcha. Jedná se druh zeleného čaje, který má blahodárné účinky pro naše zdraví. Obsahuje méně kofeinu než káva, podporuje soustředění, dobrou náladu a pomůže vám i se zklidněním mysli a snížením úzkosti či stresu.
Dalšími alternativami jsou bylinné čaje, které vás dokáží povzbudit i bez kofeinu. Mezi ty se řadí například čaj mátový nebo zázvorový. Vynikající alternativou je také voda o pokojové teplotě s citronem, která zajistí hydrataci a detoxikaci organismu. Navíc obsahuje vitamin C a má dobrý vliv i na trávení. Oproti kávě vás může zdravě povzbudit a dodat energii, a to bez jakýchkoliv rizik!
Zdroje: minutovezpravy.cz, denik.cz, prozeny.cz, toprecepty.cz, idnes.cz