Rakousko vodík v dopravě odmítlo. Své místo zde prý mají pouze elektromobily

Přidat na Seznam.cz

Budoucnost dopravy v Evropě patří především bateriovým elektromobilům, ale některé evropské země vkládají velké naděje také do vodíku. Jeden z našich jižních sousedů však mezi ně rozhodně nepatří. Rakousko vodík odmítá a tvrdí, že budoucnost osobní a nákladní dopravy patří elektromobilům. Podle Rakušanů jsou vodíková auta velmi neefektivní a nebudou je podporovat, píše server Euractiv.

Každý členský stát EU volí jinou vodíkovou strategii. Zatímco někteří mu přikládají vysokou prioritu a považují ho za alternativu budoucnosti i v individuální dopravě, jsou země, které v této oblasti více věří bateriovým elektromobilům. Rakouská vláda představila svou vodíkovou strategii a přiznala, že v budoucnu nebude vodík v dopravě podporovat.

„Zelený“ vodík nicméně zcela neodmítá, ale nepočítá s ním v individuální dopravě. „Zelený vodík je šampaňským přechodu na novou energetiku. Je cenný a všestranný, ale ne nevyčerpatelný,“ uvedla rakouská ministryně pro ochranu klimatu a životního prostředí Leonore Gewesslerová. „Musíme co nejlépe využít vodík, který máme k dispozici. Strategie ukazuje, jak toho dosáhnout,“ dodala.

Ani v nákladních autech

„V dopravě vítězí elektromobily. Byty a domy můžeme vytápět mnohem efektivněji i jinými způsoby. Proto v těchto oblastech nebudeme používat zelený vodík,“ vysvětlil Gewessler. Dodala také, že nová vodíková strategie nevidí potenciál využití vodíku pouze v osobní dopravě, ani ve středních a těžkých nákladních vozidlech. Ve všech těchto oblastech hodnotí strategie vodík jako „neefektivní“.

Zdroj: euractiv.sk