Připravte své auto na zimu, ještě to stihnete
Zima je pro naše vozidla velkou zátěží. Výkyvy teplot, vlhkost a znečištění, například v podobě posypové soli, mohou auto poškodit na vzhledu i v rámci jeho funkčnosti. Vy máte nyní možnost připravit se na zimu a zajistit, aby vás vaše auto nezradilo ani v těch největších mrazech.
Abyste se v chladných měsících mohli bezpečně projíždět, je nutné své auto na zimu připravit. Díky jednoduchým krokům zajistíte, že se budete při jízdě cítit pohodlně, protože budete vědět, že je váš vůz v tom nejlepším stavu. Čím lépe se o auto staráte, tím lépe dokáže reagovat na nepříjemná překvapení, která by vás po cestě mohla potkat.
Proč je důležité připravit auto na zimu?
Zimní počasí je nevyzpytatelné. Často se střídá déšť se sněžením a mrazem, který vytváří na silnicích ledovku. V zimě bývá většinu dne také šero a tma, což jsou všechno faktory, které znepříjemňují lidem řízení a mohou způsobit nepříjemnosti při jízdě. Příprava auta na zimu je důležitá, abyste se ve svém autě mohli cítit bezpečně a ochránili také své spolujezdce a ostatní účastníky silničního provozu.
V neposlední řadě vám včasná příprava auta může ušetřit spoustu peněz, protože nesprávně připravené auto na zimu může začít fungovat špatně a i poškození, způsobené nepříznivými povětrnostními vlivy, se mohou projevit i na povrchu, v podobě rezivění či koroze.
Nenechte se zimou překvapit
Jízda autem v zimě může být nebezpečná. Abyste toto riziko zmírnili, můžete svůj vůz na zimu připravit – díky tomu vás nezaskočí žádná nepříjemnost, ke které by během jízdy mohlo dojít. V první řadě nazujte svému vozu zimní pneumatiky.
Pokud nepoužíváte celoroční pneumatiky, je nutné dbát na to, abyste v zimě nejezdili na letních. Ty mají nízký valivý odpor a tedy dlouhou brzdnou dráhu, pokud byste v nich jeli na zasněžené nebo zledovatělé ploše. Navíc pryžové směsi na letních pneumatikách ztvrdnou, pokud se teplota vzduchu pohybuje kolem nebo pod bodem mrazu, čímž se snižuje schopnost pneumatik přilnout k vozovce. Neméně důležitý je správný tlak v pneumatikách, který byste měli pravidelně kontrolovat.
Výměna stěračů
Klasické stěrače vyměňte za ty zimní. Jsou vybaveny speciální gumou, která brání hromadění ledu. Ten by mohl způsobit nesprávné fungování stěračů, popřípadě by vám mohl pěkně poškrábat sklo. Se stěrači jde, ruku v ruce, směs do ostřikovačů, která by měla být nemrznoucí a v autě stále přítomná. Pokud stěrače měnit nechcete, ujistěte se aspoň, že jsou v dobrém stavu a nezanechávají na skle šmouhy.
Kontrola autobaterie a motoru
Zkontrolujte stav autobaterie. Starší baterie mohou mít v mrazech skutečné potíže s nastartováním vozidla v teplotách pod bodem mrazu. V takovém případě je vhodné popřemýšlet o investici do nové baterie, která mrazy lépe zvládá.
Nepodceňujte ani možné zamrznutí motoru v chladném počasí, kterému můžete zabránit nemrznoucí kapalinou. Díky tomuto kroku se můžete vyvarovat poškození motoru a následným opravám, které nebývají levné.
Nezapomeňte svůj vůz vybavit zimní bezpečnostní sadou
O auto, jako takové, jste se postarali. Teď už zbývá jen postarat se také o sebe. Hlavně v zimních měsících se může stát, že vaše auto začne stagnovat a vy uvíznete na opuštěném místě. Topení přestane fungovat a vy potřebujete pomoc. Vybavte svůj vůz zimní bezpečnostní sadou, která vám může pomoci přečkat a lépe zvládnout krušné chvíle.
Ve svém autě byste měli mít lékárničku, jejíž přítomnost je dokonce daná zákonem. Dále byste měli mít po ruce baterku s náhradními bateriemi, světlice, škrabku na odstraňování ledu, oblečení navíc, jako je bunda, čepice, ponožky, boty, rukavice, šála a deka. Postrádat byste neměli ani láhev s pitnou vodou a proteinové tyčinky, které dodávají energii a zahání hlad. V neposlední řadě by v autě neměly chybět startovací kabely, lopatka na odhazování sněhu, sada nářadí do auta a nemrznoucí směs. Na vyjížďky v zimě si nezapomeňte brát s sebou mobilní telefon, kterým si snadno přivoláte případnou pomoc.
Zdroje: outsideonline.com, cnn.com, bbc.com