Přilba Yamaha s rozšířenou realitou. Kamery sledují oči, kam se jezdec dívá

Přidat na Seznam.cz

Virtuální realita a rozšířená realita, kdy se prvky VR překrývají s reálným světem, měly v posledních několika letech slabý start. Nicméně se objevují návrhy, že by mohly být nějakým způsobem začleněny do motocyklového sportu, píše portál Motorcyclesports.

Yamaha usilovala o rozšířenou realitu už v roce 2015, kdy vytvořila koncept elektrického sportovního motocyklu PES2 doprovázen helmou s rozšířenou realitou. Ale to bylo téměř před deseti lety a stále není k dispozici žádná helma Yamaha AR ke koupi.

Tentokrát Yamaha volí přístup podobný Head-up Display s průhlednými čočkami, skrz které se díváte, ale které mohou také nést počítačem generované obrázky a informace v zorném poli.

Externí i interní kamery

Nový patent se zaměřuje právě na prvek přímého pohledu, protože Yamaha si uvědomuje, že nemáte hlavu v klidu. Má-li se obraz rozšířené reality úspěšně překrýt s vaším zrakem, musí mít přilba nejen externí kamery, které sledují dění před ní, ale i interní, které kontrolují, kam se zaměřují vaše oči.

Konstrukce společnosti Yamaha má až čtyři malé kamery směřující zpět k vám (dvě pro každé oko) umístěné v obroučce brýlí rozšířené reality za hledím. Ty ve spojení s infračerveným světlem zjišťují, kam se každé oko dívá, aby systém mohl rozhodnout, kam umístit obrazy, které překrývá s vnějším světem. Patent nezachází do podrobností o typu informací, které by byly přenášeny, ale je v něm konkrétně uvedeno, že design je zaměřen na použití na motocyklu, a ukazuje několik konfigurací pro různé typy přileb, jak otevřených, tak celo – obličejových. Uvádí se v něm také, že tuto technologii mohou využívat i jiní uživatelé přileb od pilotů až po hráče baseballu, ale pouze okrajově, aby byl záběr patentu co nejširší.

Zdroj: Motorcyclesports