Přejdete na červenou a skončíte na tabuli hanby. V Číně mají nový způsob, jak potrestat nepřizpůsobivé chodce

Přidat na Seznam.cz

Jasný vzkaz pro nepřizpůsobivé: přejdete na červenou jako chodec a vaše fotografie se zobrazí na obrazovce, aby ji vidělo co nejvíce lidí. Čína chce odradit lidi od přecházení silnice v době, kdy to dopravní situace nejen neumožňuje, ale je to i nebezpečné jak pro ně samotné, tak pro ostatní účastníky silničního provozu. Zvolily však čínské úřady správnou cestu?

Představte si, že jste chodec a přecházíte silnici v době, kdy vám na semaforu svítí červená. Ruku na srdce, kdo z nás to někdy neudělal? V Číně chtějí proti takovým dopravním přestupkům bojovat docela agresivním způsobem a na pomoc si přizvali umělou inteligenci.

Na přístup čínských úřadů upozornil během své cesty do Šanghaje influencer známý jako Jake’n’Bake. Všiml si, že na přechodech pro chodce byla nainstalována chytrá zařízení včetně kamer. Ty zachycovaly a následně zveřejňovaly obličeje lidí, kteří nelegálně přecházeli silnici.

@livefailsshorts WALKING IN CHINA #twitch #china #jakenbake #twitchstreamer #twitchclips #twitchmoments #twitchfails #livestreamfails ♬ original sound – Live Fails

Ukazují prstem na viníky

Záměr byl zřejmý: přimět tyto neposlušné chodce, aby se cítili provinile. Tváře lidí se zobrazovaly na velké obrazovce. Samozřejmě nechyběl čínský popis: „osoba podezřelá z porušení zákona“.

Jde zjevně o iniciativu tamních úřadů, které chtějí jednak shromáždit důkazy o nezákonném chování a samozřejmě ho také co nejvíce omezit.

Čínské systémy zřejmě shromažďují informace o jedinečných rysech obličeje pachatelů a porovnávají je s biometrickou databází, aby je mohly identifikovat.

V případě Číny to asi není velké překvapení. Právo na soukromí a ochrana osobní zóny tedy musí jít stranou.

Zdroj: redakce, MS News