Pozor na nové radary v Německu. Mobil v ruce se nevyplatí a pokuty jsou vysoké

Přidat na Seznam.cz

Chytrý telefon za volantem odvádí pozornost od silničního provozu, což může mít fatální následky. Aby bylo možné zákaz používání mobilních telefonů lépe kontrolovat, spouští se v Německu pilotní projekt, kde speciální radary kontrolují mobilní telefony v rukou řidičů, jak uvádí web ADAC.

Používání mobilního telefonu nebo tabletu, bez systému hands-free, je pro řidiče zakázáno. Doposud však bylo pro policii obtížné postihovat porušitele.

V rámci pilotního projektu byly nainstalovány kamery nad vozovkou na dálničních mostech ve větších oblastech Trevíru a Mohuče. Řidiči byli o dohledu informováni nově vyvinutým piktogramem. Na značce bylo napsáno „Zákaz sledování mobilních telefonů“. Byl doplněn obrázkem kamery.

Radary s vysokým rozlišením snímají řidiče

Systém funguje takto: Kamery s vysokým rozlišením jsou natočeny směrem dolů, takže snímají přes čelní sklo do vozu. Jsou mobilní a fungují v kteroukoli denní dobu a za jakéhokoli počasí. Tzv. monokamerový systém si dává pozor na mobilní telefony v prostoru řidiče a na polohu rukou řidiče. Pokud jsou obě kritéria splněna, spustí se kamera. Vyškolení policisté pak záběry vyhodnocují, protože ne všechny záběry jsou jednoznačné.


Po skončení projektu byly jeho výsledky vyhodnoceny odborníky. Pokud se kontroly osvědčí, chce Německo novou technologii využívat celostátně. V Nizozemsku je nový typ radarů na měření rychlosti již v běžném provozu. Je tedy reálné, že tyto dva státy budou následovat další evropské země.

Kdo bude přistižen při řízení s mobilním telefonem, musí zaplatit pokutu 100 eur a řidiči se odebírá bod, jak uvádí server CHIP.

Zdroj: redakce, adac.de, chip.de