Polestar 4 nabízí auto bez zadního okna. Pohled dozadu zajistí kamery

Přidat na Seznam.cz

Polestar 4 zaujal na autosalonu v New Yorku a je pozoruhodný tím, že nemá zadní okno. Místo prostého pohledu za sebe se řidiči mají spoléhat na digitální zpětné zrcátko, konvenční boční zrcátka a několik asistenčních systémů, informuje portál Carscoops.

Podle kritiků se to rovná tomu, jako byste si nasadili pásku přes oko, protože si myslíte, že je to cool, a věříte, že vidění na jedno oko je dostatečně dobré.

Prý je to výhoda

Polestar to ale takhle přesně nevidí. Právě naopak, protože vyzdvihují výhody odstranění zadního okna. Podle nich unikátní konstrukce zlepšuje vnitřní prostor a výhled dozadu. To druhé je trochu přitažené za vlasy, ale poznamenali, že digitální zpětné zrcátko poskytuje široký výhled. To však platí o digitálních zpětných zrcátkách obecně.

Automobilka se u toho nezastavila, protože ve videu propagujícím design tvrdí, že absence zadního okna je jednou z největších funkčních výhod modelu Polestar 4. Klip pak naznačuje, že elegantní styl by nebyl možný bez vypuštění zadního skla.

Co když napadne sníh

Ačkoli se Polestar drží svého, není těžké vidět problémy. Pokud zaparkujete venku a napadne sníh, budete muset kameru očistit. Jakmile se však rozjedete, proudění vzduchu je navrženo tak, aby udrželo vodu a nečistoty mimo čočky.

Spoleh pouze na technologie

Nelze také ignorovat zřejmou skutečnost, že technologie může selhávat. Jedna věc je, když vám nefunguje informační a zábavní systém a nemůžete přepínat stanice rádia, ale úplně jiná věc je, když nevidíte, co je za vámi. Jistě, boční zrcátka vám zůstanou, ale to může být potenciálně všechno.

Takový scénář je nepravděpodobný a Polestar 4 má spoustu technologií, které řidiče chrání, včetně čtyř parkovacích kamer a 12 ultrazvukových senzorů. K nim se přidává systém varování před kolizí a také upozornění na křížový provoz s podporou brzdění.

Zdroj: Carscoops