Pokuta kvůli zapnuté klimatizaci. Argument, kdy motor běžel naprázdno, nefungoval. Musel zaplatit pokutu

Přidat na Seznam.cz

Výlet do sousedního Polska pro něj skončil špatně, alespoň co se týče policejních pokut: pokuta za to, že má zapnutou klimatizaci, je zřejmě něco, co můžete u našich severních sousedů očekávat. Jak se říká: jiný kraj, jiný mrav. Buďte opatrní, zejména v letních měsících, kdy klimatizaci hodně používáme. Mějte však na paměti, že v zahraničí je lepší se při zapnuté klimatizaci držet dál od auta. Důvody jsou bezpečnostní, ekologické a nakonec i finanční – každý se chce vyhnout pokutám.

Každá země má svá pravidla silničního provozu a někdy je obtížné se v nich orientovat. Například v Polsku, kam nejen v létě jezdí mnoho Čechů, můžete dostat pokutu za to, že nemáte zapnutou klimatizaci. Výklad zákona je u nás sporný a můžete argumentovat tím, že motor neběží zbytečně, protože ho potřebujete mít puštěný kvůli klimatizaci.

Ale nyní zpět k polskému případu. Motorista Tomáš Labloň se o svou zkušenost podělil se serverem AutoŽivě, který ji zpracoval a zveřejnil. „Bohužel jsem se setkal s problémem, se kterým bych nikdy nepočítal. Dostal jsem pokutu za nesprávné používání klimatizace v mém autě,“ říká pan Labloň.

Zaplatil téměř 1 700 Kč

Problém začal, když si Tomáš Labloň během cesty autem udělal přestávku v kavárně a nechal běžet motor, aby klimatizace běžela. V Polsku je zakázáno se od auta při běžícím motoru vzdalovat a je také zakázáno přibližovat se k vozidlu způsobem, který obtěžuje okolí, ať už nadměrnými emisemi nebo hlukem.

Tomáš Labloň nakonec vyvázl s pokutou 300 zlotých, což je v přepočtu zhruba 1 650 Kč. Sankce by mu na soukromém pozemku nehrozila. Pokud však jde o veřejná prostranství, je určitě lepším rozhodnutím polskou policii neprovokovat.

Zdroj: autozive.cz