Pokud zodpovíte tyto 3 otázky, jste inteligentní. 90 % Čechů to nezvládne
Každý z nás si už nikdy dělal test znalostí anebo přinejmenším povahových vlastností. Lidé jsou totiž dychtiví po měření inteligence. Nejvíce je zajímá například také to, zda se dědí po otci nebo po matce.
“Jde o nevědeckou teorii, která se kdysi objevila na jednom blogu. Ten je sice dávno smazaný a zapomenutý, ovšem ona myšlenka mezi lidmi koluje dál,”
říká psychometrik Hynek Cígler.
IQ testy jsou standardizované testy, které měří inteligenci člověka. Inteligenci jako veličinu zavedl William Stern už v roce 1912. Původně se měla měřit a porovnávat inteligence dětí, kdy měla vyčlenit slabší žáky, kteří potřebovali zvláštní vedení.
Odborníci hovoří dokonce o osmi druzích inteligence:
- jazykově-verbální inteligence
- logicko-matematická inteligence
- zvukově-hudební inteligence
- tělesně-pohybová inteligence
- vizuálně-prostorová inteligence
- vnitřní nebo také intrapersonální inteligence
- společenská nebo také interpersonální inteligence
- přírodní inteligence.
Podle tohoto rozmanitého dělení jedinec, který není nadaný na matematiku, může mít výborné předpoklady pro skvělé jednání s lidmi. A právě test Vám pomůže odhalit vaši inteligenci, kdy pro Vás bude mnohem jednodušší tuto svou silnou stránku rozvíjet a dosáhnout v ní vynikající úrovně.
Testování inteligence v České republice
U nás testování širší veřejnosti provádí společnost MENSA. Nejdelší test u nich trvá čtyřicet minut a individuální testování stojí dva tisíce korun českých. K výsledku testu dostanete od nich certifikát a už je jen na Vás, zda si ho přiložíte třeba k životopisu. MENSA na svých stránkách přímo uvádí že:
”provádí testování IQ dospělých mezinárodně uznávaným testem. U dětí od pěti do třinácti let IQ měří vlastním testem standardizovaným na více než třech tisíců dětech v České republice”
V České republice testy všeobecných předpokladů provádí společnost SCIO. Tato společnost nabízí nejen testy všeobecných znalostí, ale také i přípravu na vysoké a střední školy, kdy tato příprava může vyjít na necelých deset tisíc korun českých. Zřejmé je, že nejlepší investice je právě do vzdělání. Jak sama společnost uvádí na svém webu:
“Vyvíjíme kvalitní a férové testy, připravujeme na přijímačky a mapujeme prostředí ve školách. Žijeme výzkumem a do školství vnášíme inovace vycházející ze soudobých vědeckých poznatků.”
Test pouze s třemi otázkami
Chcete se také dozvědět, zda patříme mezi velmi vysoce inteligentní elitu? My jsme si pro Vás ale připravili velmi krátký test, který Vám nezabere ani deset minut a stačí odpovědět na tři otázky.
Tento test vymyslel psycholog Shane Frederick v roce 2005. Shane Frederick je profesorem na americké univerzitě Yale School od management, kdy právě on je tvůrcem testu kognitivních reflexích. Tento test má zjistit, zda je jedinec schopný přemýšlet analyticky a odpovědět správně na zdánlivě jednoduché otázky.
Abyste zjistili, zda i vy jste tedy vysoce inteligentní, pojďme odpovědět na tyto tři otázky:
- Raketa a míč stojí dohromady 1.10 liber. Raketa je o 1.00 libru dražší než míč. Kolik stojí míč?
- Když pěti strojům trvá pět minut vyrobit pět věcí, jak dlouho bude trvat stům strojům vyrobit sto věcí?
- Na jezeře je množina plovoucích leknínů. Každý den se množina zvětší dvojnásobně. Když bude množině trvat čtyřicet osm dní, aby pokryla celou hladinu jezera, jak dlouho bude množině leknínů trvat zaplnit polovinu jezera?
Většina lidí odpovídá nesprávně tak, že míč stojí deset pencí. Druhá nesprávná odpověď bývá, že stům strojům bude trvat vyrobit sto věcí sto minut. Poslední nesprávná odpověď je většinou, že lekníny zaplní jezero za dvacet čtyři dní.
Ale správné odpovědi jsou následující:
Míč bude stát 0.05 libry, protože pokud míč stojí X a raketa stojí o 1 libru víc, řešení bude vypadat následovně:
raketa = X+1 libra
míč + raketa = X + (X+1) = 1.10
2X + 1 = 1.10
2X = 0.10
X = 0.05
Druhé řešení je, že bude trvat pět minut sestrojit sto věcí. Pět strojů dokáže vyrobit pět věcí za pět minut. Jeden stroj tedy vyrobí jednu věc za pět minut. Když bude vyrábět věci sto strojů, sto jich zvládnou vyrobit za pět minut.
A leknínům bude trvat čtyřicet sedm dní než pokryjí půlku jezera. Když se množina leknínů zdvojnásobí každý den směrem ven, zmenšovala by se o polovinu i opačným směrem. Takže čtyřicátý sedmý den by jezero bylo pokryto lekníny do půlky.
Popularita testu
Tento test se stal populárním díky známému sporu mezi bývalým prezidentem Donaldem Trumpem a jeho tehdejším ministrem zahraničí Rexem Tillersonem. Protože Trump prohlásil, že by v testu získal mnohem lepší výsledky než právě zmíněný Tillerson. Jeho prohlášení bylo reakci na to, že ho jeho ministr zahraničí označil za pitomce. A jak jste dopadli vy? Porazili byste exprezidenta USA?
Zdroj: cs.m.wikipedia.org, heroine.cz, mensa.cz, scio.cz