Sdělení: Pokud máte doma tuto mikrovlnku, vyhoďte ji, je plná bakterií. Jednejte rychle
Mikrovlnná trouba šetří náš čas. Jídlo v ní nejen ohříváme, ale často také rozmrazujeme. Tento nenápadný pomocník však hostí celé kolonie bakterií. Horké prostředí mikrovlnky totiž není tak sterilní, jak by se mohlo na první pohled zdát.
Vědci v roce 2025 potvrzují, že mikrovlnná trouba může být pro naše zdraví velice nebezpečná. Příčinou není její elektromagnetické záření. Naše zdraví mohou ohrozit bakterie, které se usídlí v jejím vnitřku. Nevadí jim ani vysoké teploty ani elektromagnetické záření.
Hosté vaší mikrovlnky očima vědců
Španělští vědci z University of Valencie a Darwin Bioprospecting Excellence SL zkoumali život bakterií uvnitř různých mikrovlnných trub v různých prostředích. V srpnu roku 2024 tak vyšla jejich odborná studie ve Frontiers.
Zjistili, že si v mikrovlnkách našlo svůj domov mnoho druhů bakterií. Některé z nich jsou neškodné, jiné naopak představují pro naše zdraví riziko. Mezi ně patří například bakterie rodu Klebsiella, Enterococcus, Aeromonas. Lidem s oslabenou imunitou mohou způsobovat různé infekce. Kromě zažívacích potíží se často jedná o závažnější komplikace.
Tvrdá zkušenost paní Jitky varuje ostatní
Své o tom ví paní Jitka Soukupová. „U nás v práci, kde si ohřívá denně jídlo cca 50 zaměstnanců se rychle rozšířila bakterie helicoptera pylori. Není to vůbec žádná legrace, dokáže při neléčení nebo nerozpoznání způsobit chronický zánět žaludku-gastritidu, reflux, vředy a může vést až k rakovině žaludku. Praktický lékař běžně tuto závažnou nemoc ani nerozpozná.
Ten můj mi chtěl napsat Neurol a poslat k psychologovi, přitom na tuto bakterií musí být trojkombinace antibiotik. Nepodceňujte hygienu ve stravovacích zařízeních. Nakazíte se pravděpodobněji při stravování v práci než v restauraci. Já to brala na lehkou váhu, pravděpodobně mně úplně zbytečně operovali, problémy si ponesou celý život,“ svěřila se v diskuzi na internetu.
Jak vědci zkoumali život bakterií?
Vědci provedli stěry mikrovlnek v domácnostech, kuchyňkách na pracovištích i v laboratořích. Tam se mikrovlnné trouby používají zejména k ohřevu vzorků a chemických roztoků. Různá prostředí byla vybrána záměrně s cílem zjistit, co určuje, jaké bakteriální druhy se zabydlí uvnitř mikrovlnky. Pokud by byly ve všech zkoumaných troubách podobné bakterie, znamenalo by to, že v nich přežívají jen ty, kterým nevadí mikrovlnné záření.
Pečlivá analýza DNA
Přítomnost bakterií zjišťovali dvěma metodami. První metodou byl stěr vzorků z vnitřku mikrovlnek a následná analýza DNA v nich. Tím získali dobrý přehled o tom, jaké druhy bakterií se vyskytují ve vzorcích a tím i uvnitř určitých mikrovlnných trub.
Druhou použitou metodou byla kultivace bakterií získaných ze vzorků. Tato metoda je sice mnohem pracnější než analýza DNA vzorků, poskytne však o bakteriích mnohem více informací. Bakterie lze totiž dále zkoumat.
Odolní přeživší vůči vysokým teplotám
Nejrozmanitější společenství bakterií se skrývá uvnitř mikrovlnek v laboratořích. Kromě bakterií, vyskytujících se běžně v mikrovlnných troubách v domácnostech, našli nesmírně odolné bakterie. Tyto bakterie disponují neuvěřitelnou odolností vůči vysokým teplotám i dávkám záření.
Je mikrovlnka bezpečná?
Vědci zjistili, že bakterie mohou prosperovat i v prostředí, o kterém se domníváme, že je sterilní a kde nic nepřežije. V žádném případě nestačí vyčistit pouze vnějšek mikrovlnné trouby, je třeba se zaměřit především na její vnitřek. Neměli byste vynechat žádné místo, ani to nejhůře přístupné. Právě tam se totiž může bakteriím dařit. Bakterie se mohou usazovat také na dvířkách a těsnění.
Obáváte-li se, že bakterie přežijí i důkladný úklid vnitřku mikrovlnky a rozhodnete-li se ji vyhodit, můžete ji zavézt do sběrného dvora. V roce 2025 také existuje v Česku několik organizací, který odpad odvezou z vašeho domova vlastními silami.
Zdroj: frontiersin.org, vikend.hn.cz, nasetema.cz