Odborníci: Je možné, že miliony řidičů přijdou zanedlouho o práci
Ani svět dopravy se nevyhne změnám, ke kterým patří autonomní technologie, které umožňují řídit nejrůznější stroje, včetně aut, bez potřeby fyzické kontroly. Avšak ne vždy může modernizace pro lidstvo znamenat pokrok v pozitivním slova smyslu.
Umělá inteligence se rozmáhá a nevyhýbá se ani oblasti automobilového průmyslu. Stále se zdokonalují ovladače řízení, které by pasažérům umožnily cestovat, aniž by bylo nutné vůz fyzicky ovládat. Na jedné straně se autonomní vozidla mohou jevit jako krok správným směrem, na druhé mohou být vážnou hrozbou pro společnost.
Jak je možné, že se auto řídí samo?
Autonomní auta fungují na základě senzorů, díky kterým jsou schopná vnímat své okolí a fungovat i bez pomoci člověka. Takový vůz nevyžaduje, aby člověk jakkoliv zasahoval do řízení. Ba co víc, toto auto dokáže jet samo, bez přítomnosti lidského pasažéra uvnitř vozu. Chová se naprosto stejně, jakoby v něm seděli lidé a může dojet kamkoliv, stejně, jako tradiční vůz.
Ve voze, který je autonomní, najdete složité algoritmy, systémy a procesory, které dokáží zmapovat své okolí a uložit si ho do paměti. Radarové senzory sledují také blízkost okolních vozidel a dokáží přečíst semafory, dopravní značky a zaregistrují také chodce. Dokáží také identifikovat polohu jízdních pruhů, obrubníky a další předměty.
Autonomní vozy jsou zatím pouhým sci-fi. Ale na jak dlouho? Několik takových vozů se již testuje, ale pro širokou veřejnost zatím nejsou k dispozici. Testování probíhá na základě neznámých, kterým je třeba dát „tvář“. Odborníci stále polemizují nad otázkami, jako: „Dokáže auto fungovat i ve velmi nepříznivých povětrnostních podmínkách? Budou mít tyto vozy potíže v tunelech a na mostech, kde není dostatek prostoru pro manipulaci s vozem? Kdo bude odpovědný za případnou nehodu?“ Toto je jen pár z množství dotazů, které musí být zodpovězeny před tím, než se autonomní vozy stanou součástí běžného silničního provozu.
Přijdou lidé o práci nebo dostanou lepší příležitost?
Podle odborníků existuje vážná hrozba, že v případě autonomních aut, mohou přijít lidé o práci. A nejedná se pouze o řidiče, ale také o zaměstnance továren, které se zaměřují na výrobu tradičních vozů. Těch ale pravděpodobně nebude v budoucnu tolik potřeba, proto reálně hrozí snížení jejich výroby.
Na druhou stranu ale lidé, při troše snahy, o práci přijít nemusí. Jejich pracovní pozice nezmizí, spíš se promění. Například řidiči, kteří se živili řízením jednoho vozidla, budou moci spravovat řízení více vozidel najednou a kontrolovat průběh cesty. S výrobou autonomních vozů vzniknou také nové pozice s různým zaměřením, na které se mohou zaměstnanci tradičních továren pro výrobu aut, přeorientovat.
Není tedy vše tak černé, jak to vypadá. Lidé sice mohou přijít o práci, mohou si však rychle najít v daném oboru novou pozici, která jim může přinést nové příležitosti, a to například v oblasti vývoje softwaru, správě dat nebo v oblasti kybernetické bezpečnosti.
Proč by měly stroje převzít kontrolu?
Autonomní vozy nejsou otázkou pouhé modernizace. Snahou odborníků je zlepšit podmínky na silnicích, snížit dopravní zácpy, náklady na dopravu a zlepšit také podmínky, včetně zajištění větší bezpečnosti, pro chodce kolem cest. V neposlední řadě je snahou celosvětově snížit emise CO2 až o 80 %.
Tato vozidla jsou tedy strašákem pro některé zaměstnance. Zároveň jsou ale také příležitostí a výzvou pro ty, kteří se nebojí učit novým věcem a nelpí na starém. Modernizace v oblasti řízení aut může přinášet jistá negativa, je v ní ale možné spatřit také spoustu dobrého, včetně zlepšení podmínek pro život na celé planetě.
Zdroje: forbes.com, cbsnews.com, aiwhim.com