Oznámení: Za tuto dvoustovku dostanete hotové jmění. Raději zkontrolujte peněženku

Každá bankovka má přesně stanovenou hodnotu. Může se však stát, že se ve vaší peněžence objeví bankovka, která je tak vzácná, že za ní můžete dostat mnohonásobně vyšší částku než tu, která je na ní uvedená.

Většina lidí neprohlíží podrobně bankovky. Věnuje pozornost pouze jejich přesně stanovené hodnotě. Navíc mnozí lidé platí bezhotovostně. Doby, kdy si mnozí lidé schovávali hotovost ve slamníku nebo jiném úkrytu jsou minulostí. Přesto není nemožné najít vzácnou bankovku.

Záleží na oblibě mezi sběrateli

Přestože jsou bankovky peníze stejně jako mince, jejich sběratelství patří do oboru s názvem notafilie. Jedná se o příbuzný obor numismatiky. U sběratelů platí, že čím méně platidel se do oběhu dostalo, tím vzácnější jsou. Informace o jednotlivých bankovkách, jejich dalších vzorech a ochranných prvcích, o tom, kdy a jak dlouho byly v oběhu, uvádí Česká národní banka na svých webových stránkách.

Obvykle platí, že čím jsou bankovky starší, tím jsou vzácnější. Avšak ne vždy to platí. Důležitý je také jejich perfektní stav. Sběratelskou cenu ovlivňuje také počet bankovek v oběhu.

Oblíbené zmetky

Sběratelé považují za vzácné také tak zvané chybotisky. Jedná se o bankovky, které byly staženy z oběhu kvůli chybě, vzniklé při tisku. Ve skutečnosti se jedná o zmetek. Dané bankovce například chybí část potisku, může mít otisknutý přehnutá roh nebo posunutý hlubotisk. Dokonce se může objevit bankovka, která bude mít na stejné straně natisknutý rub i líc.

žena si prohlíží bankovky
Do ruky se vám může dostat vzácná dvoustovka. Zdroj: Shutterstock

Vzácná dvoustovka

Mezi chybotisky, které se nedopatřením dostaly do oběhu, patří několik kusů dvousetkorunové bankovky, na jejímž ochranném proužku je vytištěn nápis „Republique du Zaire“. Jedná se o velmi žádaný chybotisk. V roce 2022 se jedna taková dvoustovková bankovka prodala za 790 tisíc korun.

Příběh vzácné dvoustovky

Vzácná bankovka se dostala do oběhu v roce 1993. V té době, krátce po rozpadu Československa bylo nutné co nejdříve vytisknout nové bankovky. Státní tiskárna cenin kupovala papír na bankovky od německé tiskárny. Ta je dodávala s již natisknutým stříbrným ochranným proužkem.

Ve stejné tiskárně kupovala papír na bankovky také nynější Demokratická republika Kongo. V letech 1971 až 1997 se jmenovalo Zaire, francouzsky „Republique du Zaire“. V tiskárně došlo k záměně.

„Oni tenkrát tiskli nějaké bankovky pro Afriku a omylem tam dali tento proužek. A to je velmi vzácná věc,“

vysvětlil numismatik Antonín Sutnar.

Vadná bankovka se dostala do oběhu

Záměny si zaměstnanci všimli příliš pozdě. Podařilo se najít pouze některé kusy, spousta jich se však dostala od oběhu. Údajně se jednalo minimálně o jeden kotouč papíru, který poslala německá tiskárna do naší republiky. Postupně během let se tyto bankovky začaly stahovat.

V současné době je jich v oběhu jen velmi malý počet.

„Mezi sběrateli je zhruba dvacet kusů této unikátní dvousetkoruny. V oběhu by už ale neměla být žádná, bankovky z roku 1993 byly postupně staženy,“ upřesnil Roman Veselý ze společnosti Area Numismatika.

Přesto je možné na ni narazit.

velké množství peněz
Vzácnou dvoustovku můžete vydražit za statisíce. Zdroj: Shuterstock

Kde ji prodat?

Pokud náhodou dostanete tuto vzácnou dvoustovkovou bankovku do ruky, můžete za ni dostat statisíce korun. Ne v bance, nýbrž na online tržišti jako je například Aukro nebo v mezinárodně uznávané aukční společnosti Macho & Chlapovič. Na obou aukcích se tato bankovka prodala za více než tři čtvrtě milionu korun.

Další žádané chybotisky

Mezi sběrateli je zájem i o další chybotisky. Například o pětistovku série Z, pocházející z roku 1993, na jejímž rubu vpravo dole chybí drobná grafika. Mezi další vzácné a mezi sběrateli žádané chybotisky patří dvoutisícovka série E z roku 2007 a stokoruna série Z 01 z roku 1993. Tyto chybotisky můžete vydražit za desítky tisíc korun.

Zdroj: zlinsky.denik.cz, kupi.cz, tn.nova.cz, cnn.iprima.cz